Biuro Prasowe: za nami jesienny Kurs FOTO
Jak robić zdjęcia w czasie komunii, chrztu lub ślubu? Do tego potrzebne są uprawnienia. W Domu SZILO w Czeladzi odbyła się jesienna edycja kursu dla fotografów i kamerzystów w przestrzeni liturgicznej. Szkolenie zorganizowało Biuro Prasowe Diecezji Sosnowieckiej.
Pierwsza komunia, chrzest lub ślub to okoliczności, które mają ważne znaczenie dla całej rodziny i czasami chcemy je uwiecznić. Jak wykonać zdjęcia lub filmować w kościele? Nie każdy może to robić. Księża wymagają ukończenia specjalnego kursu organizowanego przez kurię lub diecezję.
Jeżeli będziemy chcieli zrobić zdjęcia na ślubie znajomych, który będzie odbywać się w kościele, na pierwszej komunii lub chrzcie może się okazać, że zostaniemy poproszeni przez miejscowego księdza proboszcza o wykazanie się odpowiednimi uprawnieniami.
- Wzięcie udziału w Kursie pozwala na uzyskanie stosownej legitymacji fotografa i kamerzysty w przestrzeni liturgicznej, niezbędnej do uzyskania zgody proboszczów na robienie zdjęć i filmowanie uroczystości w kościołach - tłumaczy ks. Przemysław Lech, dyrektor biura prasowego diecezji sosnowieckiej.
Jak dodaje to uprawnienia, które sprawiają, że celebrans przewodniczący liturgii zupełnie inaczej spojrzy na osobę, która przed uroczystością zadeklaruje chęć robienia zdjęć lub filmowania kościelnej ceremonii.
- W czasie wykonywania naszej pracy, musimy być jakby „przeźroczyści”. Jeśli to nie jest możliwe, powinniśmy przynajmniej ograniczyć do minimum nasze bycie widocznymi podczas Liturgii. Czasami z większego dystansu da się uchwycić „prawdziwsze” zdjęcie, czyjeś przeżycie czy skupienie, niż stojąc tuż obok np. nowożeńców i zaglądając im obiektywem w oczy - zauważył ks. Lech, który poprowadził kurs.
Rzecznik diecezji sosnowieckiej dodaje także, że posługa osób odpowiedzialnych za komunikację wizualną wydarzeń kościelnych jest dziś szczególnie ważna, ale jednocześnie wymaga od fotografów i kamerzystów wyjątkowego taktu i wyobraźni.
- Poprzez atrakcyjne i profesjonalne zdjęcia możemy pokazać to, co czasem jest nieosiągalne dla oka nawet dla uczestników Liturgii, którą dokumentujemy: duchowe przeżycia, znaki i gesty liturgiczne czy choćby dziedzictwo artystyczne świątyń - mówi ks. Lech.
Czy licencja na fotografowanie w kościele jest konieczna?
Posiadanie licencji zaświadczającej ukończenie kursu fotografa i kamerzysty w przestrzeni liturgicznej jest zgodnie z rozporządzeniem Episkopatu Polski. Wskazania Komisji Episkopatu Polski do spraw Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego zostały wydane już w 1994 r.
W punkcie 10 tego dokumentu możemy przeczytać m.in.:
„Zawodowi fotografowie i operatorzy sprzętu audiowizualnego, którzy – okazjonalnie lub na sposób stały – zamierzają wykonywać swoje czynności podczas celebracji liturgii, są obowiązani uprzednio ukończyć specjalny kurs, zorganizowany przez Diecezjalną Komisję ds. Liturgii oraz otrzymać pisemne upoważnienie miejscowej władzy diecezjalnej. W przypadku braku poszanowania tych zasad i przyjętych ustaleń duszpasterze powinni odmówić fotografom lub operatorom sprzętu audiowizualnego prawa wykonywania w kościele tych czynności”.
tekst: Mikołaj Wójtowicz
zdjęcia: Eryk Urbańczyk