Bolesław: koncert kolęd w klimacie francusko-polskim

Data dodania: 2023.01.17

Na początku nowego 2023 roku mieliśmy okazję  wybrać się w niezwykłą podróż. Przez półtorej godziny wędrowaliśmy od Paryża po Kraków, od Sekwany po Wisłę. W tę cudowna podróż zabrał nas Francois, który szerszej publiczności dał się poznać jako finalista telewizyjnego programu „Mam Talent”. Tam właśnie, aktorka Małgorzata Foremniak nagrodziła go złotym przyciskiem.

Program ten przyniósł mu wielką popularność, którą Francois mądrze wykorzystuje w swojej muzycznej karierze. Można go było spotkać śpiewającego na krakowskim rynku, a dziś koncertuje na różnych scenach.

15 stycznia 2023, w parafialnym kościele w Bolesławiu, wraz z akompaniującym mu na pianinie i akordeonie Mateuszem Gurgulem porwali  publiczność na to swoiste randez-vous. Już na samym początku porwali widownię niezwykłym wykonaniem utworu La Grand Valse Brillante z repertuaru Ewy Demarczyk.

Potem mogliśmy usłyszeć w języku francuskim takie przeboje jak: Lubię wracać tam, gdzie byłem , Uciekaj moje serce, Naprawdę nie dzieje się nic, Jej portret, Nie ma jak u mamy. Brzmiały one bardzo swojsko, podobnie jak największe przeboje francuskie wykonane w języku polskim.  Utwory te pochodzą z jego dwupłytowego albumu zatytułowanego „Vis a vis”.

Wszystko to przeplatane było polskimi kolędami śpiewanymi raz po polsku, raz po francusku. Francois to niezwykle sympatyczny gaduła, który opowiadał o specyfice piosenek i kolęd francuskich, czym różnią się one od polskich. Dzięki temu choć śpiewane w obcym języku były nam bardzo bliskie i zrozumiałe.  Wielkim atutem artysty jest umiejętność wciągania publiczności do swojego koncertu. Wychodził do słuchających podejmował dialog, wciągał we wspólne śpiewanie. Koncert zakończył się trzykrotnym bisem, a publiczność zgromadzona w świątyni nagrodziła wykonawców gromkimi brawami.

Po koncercie był czas na zakup płyt z dedykacją i autografem Francois.  O tym, że koncert bardzo się podobał, świadczą nie tylko wypowiedzi słuchaczy, ale i fakt, że Francois już niedługo znów zawita do Bolesławia, tym razem do Centrum Kultury - z okazji Dnia Kobiet. 

ks. Sylwester Kulka
proboszcz parafii


 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.