Bożogrobcy ofiarowali olej nardowy na Krzyżmo Święte

Data dodania: 2023.03.24

Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie (Bożogrobcy) przekazał na ręce bp. Grzegorza Kaszaka olejek nardowy Marii Magdaleny. Zakupiony w Świętym Mieście olej zostanie wykorzystany do przygotowania Krzyżma Świętego, które zostanie konsekrowane w Wielki Czwartek.

W Ewangelii według św. Jana czytamy:

Maria zaś wzięła funt szlachetnego i drogocennego olejku nardowego i namaściła Jezusowi nogi, a włosami swymi je otarła. A dom napełnił się wonią olejku. Na to rzekł Judasz Iskariota, jeden z uczniów Jego, ten, który miał Go wydać: «Czemu to nie sprzedano tego olejku za trzysta denarów i nie rozdano ich ubogim?» (…) Na to Jezus powiedział: «Zostaw ją! Przechowała to, aby [Mnie namaścić] na dzień mojego pogrzebu. (J 12, 3-7)

Jak podkreślają Bożogrobcy, poprzez swój dar chcą wyrazić łączność naszego Kościoła lokalnego z Kościołem w Jerozolimie. Wskazują, że jest to dowód ich więzi z wiernymi, pielgrzymami, uchodźcami i biednymi.

Bp Grzegorz Kaszak przychylił się do prośby polskiego Zwierzchnika Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie - Andrzeja Sznajdera i polecił wykorzystać otrzymany olejek nardowy do sporządzenia tegorocznego oleju Krzyżma Świętego.

Zgodnie ze zwyczajem rzymskim pochodzącym już z VI w. olej Krzyżma Świętego poświęca się w Wielki Czwartek i jest to czynność zarezerwowana dla biskupów. Podczas konsekracji Krzyżma biskup może wykonać dość rzadki gest liturgiczny, jakim jest tchnienie nad olejem – symbol tchnienia Ducha Świętego.

Krzyżmo wykorzystywane jest podczas udzielania sakramentów chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich, ślubów wieczystych, konsekracji biskupów oraz przy konsekracji kościołów i ołtarzy.

opracował: ks. Przemysław Lech

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.