Bożogrobcy ofiarowali olej nardowy na Krzyżmo Święte
Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie (Bożogrobcy) przekazał na ręce bp. Grzegorza Kaszaka olejek nardowy Marii Magdaleny. Zakupiony w Świętym Mieście olej zostanie wykorzystany do przygotowania Krzyżma Świętego, które zostanie konsekrowane w Wielki Czwartek.
W Ewangelii według św. Jana czytamy:
Maria zaś wzięła funt szlachetnego i drogocennego olejku nardowego i namaściła Jezusowi nogi, a włosami swymi je otarła. A dom napełnił się wonią olejku. Na to rzekł Judasz Iskariota, jeden z uczniów Jego, ten, który miał Go wydać: «Czemu to nie sprzedano tego olejku za trzysta denarów i nie rozdano ich ubogim?» (…) Na to Jezus powiedział: «Zostaw ją! Przechowała to, aby [Mnie namaścić] na dzień mojego pogrzebu. (J 12, 3-7)
Jak podkreślają Bożogrobcy, poprzez swój dar chcą wyrazić łączność naszego Kościoła lokalnego z Kościołem w Jerozolimie. Wskazują, że jest to dowód ich więzi z wiernymi, pielgrzymami, uchodźcami i biednymi.
Bp Grzegorz Kaszak przychylił się do prośby polskiego Zwierzchnika Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie - Andrzeja Sznajdera i polecił wykorzystać otrzymany olejek nardowy do sporządzenia tegorocznego oleju Krzyżma Świętego.
Zgodnie ze zwyczajem rzymskim pochodzącym już z VI w. olej Krzyżma Świętego poświęca się w Wielki Czwartek i jest to czynność zarezerwowana dla biskupów. Podczas konsekracji Krzyżma biskup może wykonać dość rzadki gest liturgiczny, jakim jest tchnienie nad olejem – symbol tchnienia Ducha Świętego.
Krzyżmo wykorzystywane jest podczas udzielania sakramentów chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich, ślubów wieczystych, konsekracji biskupów oraz przy konsekracji kościołów i ołtarzy.
opracował: ks. Przemysław Lech