Brudzowice: konsekracja ołtarza
- Czuwać to mieć duchowość paruzji, to rzeczywiście, prawdziwie i stale oczekiwać przyjścia Chrystusa. Tak robili ci Koryntianie, którym św. Paweł dziękuje dzisiaj za ich wiarę i podkreśla, że oczekują „objawienia się Chrystusa w chwale” – mówił w pierwszą niedzielę Adwentu abp Adrian Galbas w parafii Narodzenia NMP w Brudzowicach. W czasie uroczystości konsekracji ołtarza dziękował każdemu, kto przyczynił się do jego powstania. Poświęcił także wyposażenie świątyni, obraz św. Joachima i Anny oraz figurę św. Barbary wykonaną w węglu.
Jak zauważył, jest to dzisiaj niezwykle ważne.
- Zobaczcie, jak my często jesteśmy po uszy zanurzeni w tym świecie. Ziemia i jej sprawy nas wsysa bezgranicznie. Za młodu tracimy zdrowie by zyskać pieniądze, na starość tracimy pieniądze by odzyskać zdrowie. I szybciej, i szybciej, i szybciej. Tamta ma więcej, muszę nagonić, ten jest lepszy muszę przyspieszyć, tamtym się udaje, nie mogę odpuścić. Przecież to jest jakieś dzikie życie! Kiedyś pewien mnich w Etiopii powiedział mi: „pamiętaj: życie tu na ziemi jest jak most. Można przez niego przejść, ale nie można na nim zamieszkać”. A my tak często próbujemy mieszkać na moście! Zresztą nie wiem, czy my, ale ja tak – powiedział administrator diecezji sosnowieckiej.
Arcybiskup zachęcił wiernych do tego, aby „przejść przez most swojego życia” i nie zatrzymywać się „zamieszkiwać” na nim na stałe.
- Zadawaj sobie często pytanie po co? Po co to wszystko? Po co Ci matura, żeby iść na studia, po co Ci studia, żeby mieć pracę, po co ci praca, żeby mieć pieniądze, po co ci pieniądze? Żeby utrzymać rodzinę, po co ci rodzina, żeby… I tak dalej i tak dalej. To jest wszystko dobre, ale niewystarczające. Wystarczający jest tylko Chrystus – powiedział abp Adrian Galbas.
Odwołał się także do słów z księgi proroka Izajasza, które pojawiają się w dzisiejszej liturgii słowa. Podkreślają one adwentowy charakter oczekiwania.
- „Obyś rozdarł niebiosa i zstąpił”, woła Izajasz. I Bóg „rozdarł niebiosa i zstąpił” w Chrystusie, a Chrystus rozdarł swoje serce, aby być z nami obecnym każdego dnia. Spotykajmy się więc z Nim w Słowie i sakramentach, korzystajmy z wielkich źródeł Jego łaski, abyśmy - jak mówi dzisiaj Apostoł Narodów - byli bez zarzutu w dzień Jego przyjścia - powiedział abp Galbas.
Takie czuwanie nazwał niełatwym.
- Poświęcenie tego ołtarza przypomina nam także, że i nasze życie ma być ołtarzem, na którym codziennie składamy Bogu ofiarę uwielbienia i dziękczynienia. „Kościół, czytamy w Katechizmie, który jest Ciałem Chrystusa, uczestniczy w ofierze swojej Głowy. Razem z Chrystusem ofiaruje się cały i łączy się z Jego wstawiennictwem u Ojca za wszystkich ludzi. W Eucharystii ofiara Chrystusa staje się także ofiarą członków Jego Ciała. Życie wiernych, składane przez nich uwielbienie, ich cierpienia, modlitwy i praca łączą się z życiem, uwielbieniem, cierpieniami, modlitwami i pracą Chrystusa i z Jego ostatecznym ofiarowaniem się oraz nabierają w ten sposób nowej wartości” - powiedział administrator diecezji sosnowieckiej cytując Katechizm Kościoła Katolickiego (nr 1368).
Zachęcił także wiernych nie tylko do wiernego i pobożnego uczestnictwa w Mszy św., ale także do tego, by podczas niej chcieć być jak najbliżej ołtarza.
- To jest dziwne, że pierwsze ławki w kościołach są często puste, a ludzie stoją pod ścianą, pod chórem, albo nawet na zewnątrz kościoła, śpiewając jednocześnie: „być bliżej Ciebie chcę”. Bliskość fizyczna z ołtarzem, przypomni nam o naszej więzi duchowej z Chrystusem i zwiększy naszą miłość do Niego – powiedział.
Jak dodał, wyrzutem sumienia może być świadomość, jak bardzo w codzienności znika nam z oczu Bóg.
Parafia pw. Narodzenia NMP w Brudzowicach została ustanowiona 24 sierpnia 1977 r. przez biskupa częstochowskiego Stefana Barełę. Pierwszym został ks. Roman Bąbski.
Terytorialnie wydzielona została z parafii pw. św. Macieja Ap. w Siewierzu. Do momentu oficjalnego utworzenia parafii powołany został wikariat terenowy, a następnie 24 sierpnia 1976 r. ekspozytura. Do czasu wybudowania obecnego kościoła kult sprawowano w tymczasowej kaplicy.
Kościół, wybudowany w latach 1978-1981, został uroczyście poświęcony (konsekrowany) 4 września 1988 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka.
Mikołaj Wójtowicz