Bydlin: 107. rocznica bitwy pod Krzywopłotami
- Nasi bohaterowie ginęli daleko na Syberii, ginęli w obozach koncentracyjnych, w różnych miejscach. Niektóre mogiły są nieznane. Jesteśmy im winni naszą modlitewną pamięć - mówił bp Grzegorz Kaszak 13 listopada w czasie Mszy Świętej odprawionej na cmentarzu w Bydlinie, miejscu pochówku legionistów poległych w bitwie pod Krzywopłotami.
- Pamiętajmy nie tylko o legionistach, ale także o tych, którzy poświęcili się dla naszego ukochanego kraju. Stanęli w obronie naszej Ojczyzny. Bywały i takie chwile, że musieli stawać do obrony polskich granic. Dlatego także dzisiaj szczególnie powinniśmy pamiętać, o tych, którzy tych granic dziś strzegą - mówił sosnowiecki ordynariusz. Dodał, że nieszczęście ludzi na granicy porusza serce i dlatego jest pod wrażeniem pomocy organizowanej przez Polaków na granicy polsko-białoruskiej.
- A my? Jak się zachowujemy w stosunku do tych, którzy wiernie wypełniają to, co ślubowali dla naszego bezpieczeństwa? Haniebne słowa płyną pod ich adresem. Podcinają ich ducha i obniżają morale. Są to rzeczy niedopuszczalne. Nie ma żadnych powodów, by takie słowa lub obraźliwe gesty płynęły w stronę polskiego żołnierza, policjanta i pogranicznika – mówił bp Grzegorz Kaszak zaznaczając, że żołnierzowi należy się cześć i szacunek za jego służbę.
Po Mszy Świętej odbył się apel poległych. Następnie Łukasz Kmita, wojewoda małopolski w imieniu Andrzeja Dudy, prezydenta RP wręczył Srebrny Krzyż Zasługi Pawłowi Milanowskiemu, dyrektorowi Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bydlinie. Jak zaznaczył, jest to odznaczenie nie tylko dla dyrektora, ale także dla wszystkich pamiętających o poległych legionistach, dbających o ich pamięć, a także dla całej społeczności lokalnej.
- Nie możemy pozwolić na to, by doprowadzić do erozji państwa polskiego obrażając słowem i czynem jego przedstawicieli, polskie służby. Dbajmy o to, co polskie. Niepodległość ma swoją cenę - powiedział Łukasz Kmita w przemówieniu po wręczeniu odznaczenia.
Następnie odbyło się złożenie wieńców pod pomnikiem poległych legionistów. W programie uroczystości znalazło się także miejsce na inscenizację walki z wojskami carskimi pod ruinami zamku w Bydlinie.
W uroczystościach wzięli udział m. in. Jacek Osuch, minister i sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu, pełnomocnik rządu ds. infrastruktury sportowej, poseł Agnieszka Ścigaj, Łukasz Kmita, wojewoda małopolski, który również objął honorowy patronat nad uroczystością. Obecna była także Iwona Gibas, wicemarszałek województwa małopolskiego, Bogumił Sobczyk, starosta olkuski, Roman Piaśnik, burmistrz miasta i gminy Olkusz, Mirosław Gajdziszewski, burmistrz Bukowna, Andrzej Wójcik, radny sejmiku województwa małopolskiego, Filip Musiał, dyrektor oddziału IPN Kraków, gen. Grzegorz Grodzki, dowódca VI brygady powietrzno-desantowej wraz z żołnierzami i orkiestrą wojskową, Krzysztof Grzesik, dyrektor Małopolskiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji im. Edmunda Wojtyły w Jaroszowcu oraz przedstawiciele straży pożarnej i policji, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wraz z prezesem Czesławem Grzanką i kombatanci.