Cieślin: 100-lecie istnienia parafii

Data dodania: 2023.05.07

W parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Cieślinie w dniu odpustu parafialnego obchodzono 100-lecie istnienia parafii.

Mszy świętej przewodniczył bp Grzegorz Kaszak, a koncelebrowali ks. Józef Lisowski, kanclerz diecezji legnickiej, ks. Paweł Pielka, wykładowca UPJP2 w Krakowie, o. Łukasz Nocoń studiujący na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, ks. Mariusz Smętek, proboszcz parafii w Wysokiej oraz ks. Marek Szeląg, dziekan dekanatu Jaroszowiec i ks. Marcin Kruszak, notariusz kurii sosnowieckiej. Obecna była także minister Agnieszka Ścigaj oraz Norbert Bień, wójt gminy Klucze.

Pierwsza wzmianka o drewnianej kaplicy pochodzi sprzed prawie 400 lat. Natomiast obecna świątynia była budowana od sierpnia 1917. Budynek pierwszy raz został poświęcony w maju 1918 r. przez ks. Jana Flisa, proboszcza parafii Strzegowa.

W 1921 r. od parafii w Chechle odłączone zostały miejscowości Kwaśniów, Gołczowice, Cieślin i Krzywopłoty. W Cieślinie utworzono filiał parafii pw. św. Małgorzaty w Bydlinie. Na tej bazie w 1923 r. została erygowana parafia św. Stanisława w Cieślinie. Wówczas w skład parafii weszły miejscowości: Cieślin, Kwaśniów Dolny, Kwaśniów Górny, Krzywopłoty, Gołczowice, Zalesie Golczowskie oraz Stacja Rabsztyn.

- Właśnie w tym okresie wasi przodkowie decydują się na to, ażeby zaprosić Pana Jezusa tu - do was: wśród waszych domostw, pól i łąk. Zapraszają tego najdostojniejszego gościa, jakim jest Bóg Wszechmogący – powiedział bp Grzegorz Kaszak.

Kościół został wybudowany w ciągu 8 miesięcy. Jak zaznaczył sosnowiecki ordynariusz - świadczy to o wielkiej pracowitości ówczesnych mieszkańców oraz o umiłowaniu Pana Boga.

- Musimy sobie powiedzieć, że przodkowie nasi byli bardzo mądrymi ludźmi. Być może wspominali na to wydarzenie, kiedy zaproszono Pana Jezusa na wesele w Kanie Galilejskiej. Zaproszono Jego samego, uczniów i Najświętszą Maryję Pannę. Zobaczcie Kochani, jak wielkie korzyści donieśli wszyscy z tego zaproszenia - powiedział biskup odwołując się trudnej sytuacji, jaką był brak wina.

Podkreślił, że w tamtych czasach mogło to być potraktowane jako obraza biesiadników.

W tym roku w ramach obchodów 100-lecia parafii w Cieślinie planowany jest jeszcze m.in. wernisaż i wystawa obrazów ks. Marina Dubiela oraz wirtualna podróż przez dzieje parafii (18 czerwca), dożynki i piknik rodzinny (15 sierpnia) i rocznica poświecenia kościoła (29 października). W ten dzień Mszy Świętej przewodniczyć będzie bp Piotr Skucha.

tekst i zdjęcia: Mikołaj Wójtowicz


Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.