Cieślin: poświęcenie nowej plebanii
- Jestem pod ogromnym wrażeniem. Budowa plebani wymagała trudu i poświęcenia od księdza proboszcza, a z waszej strony ofiarności i dobrej rady. Wybudowaliście wspaniałą plebanię, która będzie służyła nie tylko proboszczowi, ale także wam i waszym dzieciom - mówił bp Grzegorz Kaszak w czasie Mszy Świętej sprawowanej w kościele parafialnym pw. św. Stanisława BM w Cieślinie. Po Mszy została poświęcona nowa plebania.
W uroczystości udział wzięli także ks. Marek Szeląg, dziekan jaroszowieckiego dekanatu, ks. Stefan Rogula, emerytowany proboszcz parafii pw. Św. Andrzeja w Olkuszu, ks. Paweł Pielka, pochodzący z parafii w Cieślinie, ks. Paweł Sproncel, sekretarz ordynariusza oraz ks. Mariusz Wróbel, proboszcz parafii.
W homilii bp Grzegorz Kaszak podkreślił, że Adwent przygotowuje na dwa przyjścia Chrystusa. Jedno z nich odbędzie się na końcu czasów, a drugie z nich to wspominane narodzenie Chrystusa.
- Kościół mówi tak: Spójrz i przyjrzyj się niektórym wybitnym postaciom. One pomogą przygotować się na te dwa ważne momenty. Jedna z tych postaci to Matka Boża, drugą postacią jest Jan Chrzciciel.
Jak mówił sosnowiecki ordynariusz, Ewangelia wskazuje, aby o pomoc i wsparcie prosić Boga Wszechmogącego, a przykład czerpać ze świętych, takich jak Jan Chrzciciel.
- Widzimy Jana Chrzciciela, jak to opisuje Ewangelia „nad Jordanem”. Na to miejsce schodzą się ludzie z całej okolicy. Idą się pytać „Jak mamy żyć?” „Jak prowadzić to nasze życie, aby gdy spotkamy Mesjasza być przygotowanymi?” Tutaj widać też mądrość tych ludzi. Idą z tymi pytaniami do człowieka, o którym Pan Jezus później powiedział, że jest „największy z narodzonych z niewiast”. Idą do człowieka, który ma Ducha Bożego, który jest rozmodlony - mówił bp Kaszak. Zauważył również, że Jan Chrzciciel udziela odpowiedzi na pytanie o odpowiednie przygotowanie na przyjście Mesjasza oraz udziela mądrych rad. Jest nią pewien rodzaj solidarności ludzkiej - Kto ma dwie suknie, to niech jedną da temu co nie ma, kto ma żywność, niech zrobi tak samo.
Pomysł budowy nowej plebanii zrodził się na spotkaniu ogniskowym sołtysów pod koniec października 2016 r. Zebranie dotyczyło kwesty w dzień Wszystkich Świętych. Ostatecznie decyzja o budowie została podjęta na początku kwietnia następnego roku zbiegając się z wizytacją w parafii, którą przeprowadził bp Grzegorz Kaszak.
Prace budowlane rozpoczęły się w kwietniu 2018 r. Przez 9 miesięcy budynek został doprowadzony do stanu surowego, a prace wykończeniowe trwały przez kolejne 2 i pół roku. Cegiełki na budowę plebanii składały osoby wywodzące się z parafii oraz parafianie wykonujący również prace przy budowie.
Budowę finansowo z własnych środków wsparł również bp Grzegorz Kaszak. 18 rodzin ze swoich lasów ofiarowało 73 sosny na więźbę dachową. Łącznie nawieziono również 18 tys. ton ziemi, by podnieść i wyrównać teren obok budowy. W budynku znalazła się także salka przeznaczona jako miejsce spotkań lokalnej społeczności oraz miejsce na wypicie kawy i herbaty.
Wcześniejsza, drewniana plebania powstała w latach 1921-1923. Wynikało to z faktu odłączenia w 1921 r. Cieślina, Golczowic, Krzywopłot, Kwaśniowa Górnego oraz Dolnego od parafii w Chechle i utworzeniu filiału parafii w Bydlinie na czas przygotowania utrzymania i mieszkania dla przyszłego proboszcza. Budynek remontowany była dwa razy: w latach 1982-1983 oraz w 2007-2012.
zdjęcia: Parafia Cieślin