Czeladź: Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa

Data dodania: 2024.05.28

26 maja obchodziliśmy Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. Parafia pw. św. Stanisława B.M. w Czeladzi uczciła to wydarzenie uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem proboszcza miejsca - ks. Jarosława Wolskiego. We Mszy uczestniczyli przedstawiciele władz miasta z burmistrzem Zbigniewem Szaleńcem na czele.

Nie zabrakło przedstawicieli służb mundurowych, przedstawicieli środowisk kombatanckich i oczywiście Weteranów Działań poza Granicami Państwa. W dniu tym otoczyliśmy ich naszą modlitwą zanoszoną do Boga w Trójcy Świętej Jedynego, gdyż dzień ten przypadł także w Święto Trójcy Przenajświętszej.

W swej homilii celebrans podkreślił znaczenie miesiąca maja, w którym przypada wiele świąt zarówno kościelnych, jak i państwowych. W tym czasie szczególnie czcimy Matkę Bożą poprzez nabożeństwa majowe. Obchodzimy Święto Matki Bożej Królowej Polski. Ważny dla Polski jest też Dzień Flagi, Dzień Konstytucji 3 Maja, czy też data 18 maja 1944 roku, gdy na Monte Cassino we Włoszech załopotał proporzec 12 pułku Ułanów Podolskich i odegrano tam hejnał, ogłaszając tym samym zwycięstwo polskich żołnierzy, co miało otworzyć drogę do wolności naszego kraju. Dziś w wolnym kraju możemy celebrować Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa, tym samym po tylu latach oddając im cześć i chwałę za ich dokonania.

Jest to także Dzień Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych, w których również dzisiaj służą nasi żołnierze w wielu miejscach na świecie. To od nich uczymy się szacunku dla munduru i miłości do Ojczyzny. Żołnierze to często ludzie wierzący, którzy wiele akcji rozpoczynają znakiem krzyża świętego. W tych dniach odbywa się także pielgrzymka 15 tysięcy żołnierzy do miejsca objawień maryjnych w Lourdes pod przewodnictwem wysłannika watykańskiego. Pokazuje to, że żołnierze to ludzie wierzący, którym obce są rozgrywki polityczne "wielkich" tego świata, to ludzie, którym przyświeca hasło: Bóg, honor, ojczyzna. Takim ludziom oddajemy cześć w tym dniu, obejmując swą modlitwą żołnierzy, którzy oddali swe życie w służbie poza granicami kraju oraz tych, którzy nadal pełnią swą misję.

Po zakończonej Eucharystii uczestnicy przy dźwiękach orkiestry udali się w uroczystym pochodzie na Plac Konstytucji 3 Maja. Tam odbyła się druga część spotkania. Po pomnikiem wzniesionym ku czci czeladzian  poległych za wolność i niepodległość ojczyzny złożono kwiaty. Uroczystość zakończyła się oddaniem salw honorowych.

Agnieszka Babio & ks. Andrzej

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.