Czeladź: modlitwa o pokój i pojednanie w ojczyźnie

Data dodania: 2024.01.14

Sobota 13 stycznia była szczególnym dniem modlitwy o pokój i pojednanie w naszej ojczyźnie. W dzisiejszych czasach nasza Matka-Ojczyzna szczególnie potrzebuje codziennej modlitwy. Czyhają na nią bowiem zagrożenia zewnętrzne w postaci wojen i niepokojów toczących się w Europie, jak również zagrożenia wewnętrzne, jakimi są nieporozumienia o charakterze społecznym i politycznym. Potrzeba nam zrozumienia i empatii wewnątrz naszego społeczeństwa, by zjednoczyć się jako naród i tym samym być lepiej przygotowanym na wszelkie zagrożenia zewnętrzne.

W tym szczególnym dniu poświęconym modlitwie za naszą ojczyznę najpierw o godzinie 13:00 odbyło się cykliczne spotkanie różańcowe w intencji Odnowy Moralnej Narodu Polskiego na Rynku Starego Miasta pod przewodnictwem księdza kanonika Jarosława Wolskiego. Zgromadzeni rozważali tajemnice chwalebne różańca świętego. Te tajemnice niosą ze sobą nadzieję zmartwychwstania, które zwyciężyło moce śmierci, piekła i szatana, wydobywając nas z grzechu pierworodnego. Tak samo nasi rodacy muszą pamiętać ponad wszelkimi podziałami, że naszym celem ostatecznym jest ojczyzna niebieska, w której wszyscy są prawdziwymi braćmi. Jednak by stać się silnymi, musimy otworzyć się na działanie Ducha Świętego, wzywając Go znamiennymi słowami wypowiedzianymi przez świętego Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. W tym dążeniu do nieba Maryja jest naszą wielką Przewodniczką i Orędowniczką, więc wybierzmy ją nie tylko na Królową Polski, ale także na Królową naszych serc i powierzmy jej losy naszego narodu.

Następnie o godzinie 18:00 w parafii pw. św. Stanisława B.M. odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji naszej ojczyzny odprawiona przez gospodarza świątyni i proboszcza - ks. Jarosława Wolskiego. Wiek XX to okres dwóch wojen światowych, w czasie których nasi przodkowie oddawali swoje życie za wolność naszego kraju. Dziś jesteśmy krajem wolnym, ale zawsze pozostaje zagrożenie utraty niepodległości. Dlatego w tym szczególnym dniu wznieśliśmy dłonie do Boga z prośbą o pokój i pojednanie w naszej ojczyźnie. Wolność to nasze podstawowe prawo, które kształtuje ducha narodu. Jednak w pogoni za postępem i rozwojem zapominamy o istocie wolności. By prawdziwie być wolnym narodem, musimy być społeczeństwem zjednoczonym. Musimy stworzyć przestrzeń, w której każdy głos zostanie usłyszany. Musimy się nauczyć szanować odmienne wartości i poglądy. Ważne jest odbudowanie poczucia wspólnoty w naszym narodzie. Dla ludzi wierzących tymi wartościami są Bóg, honor i ojczyzna.

Wierzymy gorąco, że nasze modlitwy zostaną wysłuchane i znów będziemy jednym narodem mającym na względzie dobro naszej Matki-Ojczyzny. Jak mawiał wielki Polak – męczennik czasów zniewolenia, błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko: „Polak miłujący Boga i ojczyznę powstanie z każdego poniżenia, bo zwykł klękać przed Bogiem”. Niech te słowa dadzą nam nadzieję na społeczne zjednoczenie i siłę do działania na rzecz dobra.

relacja: Agnieszka Babio & ks. Andrzej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.