Czeladź: Msza żałobna za śp. ks. Stanisława Fabera

Data dodania: 2024.02.28

W ostatnich tygodniach diecezja sosnowiecka pożegnała kolejno trzech księży, a w środę 28 lutego już po raz czwarty duchowni i świeccy otoczyli kapłańską trumnę. Podczas Mszy żałobnej sprawowanej pod przewodnictwem abp. Adriana Galbasa SAC w parafii pw. św. Wojciecha BM w Czeladzi polecano Miłosierdziu Bożemu śp. ks. Stanisława Fabera (1959-2024).

Razem z administratorem apostolskim diecezji sosnowieckiej Eucharystię koncelebrowało około 80 kapłanów na czele z ks. Mariuszem Karasiem, kanclerzem Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu oraz z ks. Mariuszem Lizończykiem, kolegą rocznikowym Zmarłego, który wygłosił kazanie.

- Niewątpliwie jako ludzie kochamy, ale rozpoznać Miłość nie jest rzeczą prostą. – zauważył ks. Lizończyk w homilii. - Wydaje mi się, że razem ze śp. ks. Stanisławem rozpoznaliśmy ją w sposób szczególny w dniu święceń kapłańskich 19 maja 1985 roku i zaczęliśmy oddawać nasze życie za braci. To oddawanie życia doprowadziło ks. Stanisława do dnia śmierci 23 lutego 2024 roku. Za tę ofiarę z życia chcemy dziś podziękować. A przywilej wdzięczności należy do ludzi mądrych. Tacy potrafią dostrzec otrzymany dar, a na tym właśnie polega wdzięczność – zaznaczył kaznodzieja.

Śp. ks. Stanisław Faber zmarł nieoczekiwanie w wieku 65 lat. Pełnił posługę duszpasterską w parafii pw. św. Wojciecha BM w Czeladzi, a także opiekował się chorymi w miejscowym szpitalu.

- Śmierć nagła jest dla nas zawsze trudniejsza i jest wielkim wstrząsem. – powiedział abp. Adrian Galbas na zakończenie Mszy Świętej -  Tak właśnie było w przypadku ks. Stanisława, który jeszcze krótko przed swoim odejściem z ochotą przyjął posłanie na szpitalnego kapelana. Powierzając jego życie Bogu pomyślmy także o swoim życiu i o swojej śmierci, ponieważ także nasze życie nie jest w naszych rękach. Ta trumna nam mówi, że wszyscy zmierzamy ku śmierci i nie wiemy, kiedy ona będzie. Dlatego bardzo ważne jest to, by mieć porządek: nie tylko w swoim pokoju, do którego mogą wejść inni ludzie, ale także porządek w swoim sercu i  swoim życiuprzypomniał administrator apostolski.

Po Mszy Świętej trumna z ciałem śp. ks. Stanisława Fabera została przewieziona do kościoła pw. św.  Stanisława BM w Łodygowicach Górnych (diecezja bielsko-żywiecka) gdzie 29 lutego br. o godz. 14:00 będzie sprawowana Msza pogrzebowa pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka.

Po Mszy świętej trumna z ciałem śp. ks. Stanisława zostanie złożona w grobie na cmentarzu w Łodygowicach.

Ks. Stanisław Faber ur. się 18 listopada 1959 r. w Łodygowicach. We wrześniu 1979 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej w Krakowie. W 1984 r. przyjął święcenia diakonatu, a 19 maja 1985 r. święcenia kapłańskie. Następnie pracował jako katecheta i wikariusz w następujących parafiach: Kasinka Mała, św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie, Zesłania Ducha Św. w Sosnowcu-Zagórzu, św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu.

4 marca 1999 r. został mianowany proboszczem parafii pw. Nawiedzenia NMP w Ryczowie, w tym czasie był również wicedziekanem dekanatu św. Jana Chrzciciela w Pilicy oraz dekanalnym duszpasterzem rodzin.

9 sierpnia 2005 r. został proboszczem parafii pw. św. Wawrzyńca w Bobrownikach, do dnia 17 czerwca 2011 r. Następnie został mianowany penitencjarzem parafii pw. św. Stanisława BM w Czeladzi.

Od 1 lutego 2017 r. pełnił funkcję kapelana Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie i Czeladzi, a od 14 czerwca 2018 r. został mianowany administratorem parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Sosnowcu i był nim do dnia 30 czerwca 2020 r., w tym czasie był również kapelanem Centrum Profilaktyki, Leczenia i Opieki ,,MEDICO” NZOZ Sp. Z o. o. w Sosnowcu.

27 sierpnia 2020 r. został skierowany do pomocy duszpasterskiej w parafii pw. św. Wojciecha BM w Czeladzi. 23 lutego 2024 r. odszedł nagle do Domu Ojca.

ks. Przemysław Lech

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.