Czeladź: peregrynacja obrazu św. Józefa

Data dodania: 2021.05.04

1 maja, po wieczornej Eucharystii, w parafii pw. Matki Bożej Bolesnej  Czeladzi-Piaskach rozpoczęła się peregrynacja obrazu św. Józefa. Wizerunek Oblubieńca Najświętszej Marii Panny jest darem bp sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka dla parafii. Teraz każdy parafianin będzie go mógł mieć przez dobę w swoim domu.

- Pragnę wprowadzić św. Józefa do każdej rodziny naszej parafii. Święty jest przecież patronem wszystkich rodzin w Polsce i na świecie - powiedział ks. Józef Handerek, proboszcz czeladzkiej parafii.

- Przyjęcie wizerunku powinno odbyć się tak, jakbyśmy przyjmowali samego świętego Józefa. Należy przygotować miejsce intronizacji. Nakryć stół białym obrusem czy serwetą, zapalić świece, udekorować otoczenie kwiatami. Termin przyjęcia obrazu zależy od każdego z was. Od 1 maja będzie możliwość wybrania dogodnego terminu i zapisania się w zakrystii czy też kancelarii parafialnej. W domu można wspólnie odmówić różaniec, litanię lub inną modlitwę. Wraz z obrazem będzie przekazywane Pismo św. i Modlitewnik do św. Józefa - tłumaczył ks. Handerek.

Ks. Proboszcz podkreśla, że peregrynacja jest przeprowadzona po to, by ukazać wiernym jak wielkiego mamy patrona - skarb do końca nieodkryty i niedoceniony. - Ciągle jest zbyt mała świadomość potęgi działania św. Józefa, zwłaszcza wśród swoich. W czasie Mszy św. wieczornych będziemy poprzez słowo poznawali jeszcze bardziej św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny - zapewnia ks. Handerek.

Jak wygląda program nawiedzenia w rodzinie? W dniu przyjęcia obrazu rodzina przychodzi do kościoła na Mszę św. o godz. 18.00 po której otrzymuje obraz. Po liturgii kapłan błogosławi przyjmujących i przekazuje obraz rodzinie. W domu po ustawieniu obrazu i Księgi Pisma Świętego na przygotowanym wcześniej domowym ołtarzu wszyscy obecni klękają, a głowa rodziny prowadzi modlitwę na powitanie św. Józefa.

Następnie odbywa się czuwanie przed obrazem. Wspólnie lub indywidualnie można odmówić różaniec, litanię do św. Józefa czy inne modlitwy z modlitewnika, według uznania. O godz. 21.00 można odmówić Apel Jasnogórski.

Na drugi dzień przewidziane są modlitwy poranne, modlitwy w ciągu dnia: Anioł Pański, czytanie Pisma św. Na zakończenie rodziny odmawiają akt oddania, zawierzenia i poświęcenia rodziny św. Józefowi. Obraz wraca do kościoła następnego dnia przed godz. 18.00.

Po peregrynacji rodziny goszczące obraz mogą w kościele dokonać wpisu do Parafialnej Księgi Zawierzenia św. Józefowi.

- Mam nadzieję, że peregrynacja spełni pokładane nadzieje, scali i zintegruje naszą parafię, rodziny przyjmujące świętego oraz ukaże wiernym jak potężnego i skutecznego Orędownika mamy u Boga.

Słowo intronizacja oznacza uroczyste wyniesienie, w tym wypadku obrazu świętego Józefa w rodzinach. Forma tego nabożeństwa polega na uroczystym poświęceniu się konkretnej rodziny św. Józefowi, połączone z umieszczeniem na eksponowanym miejscu obrazu świętego Józefa.

Chodzi nam o to, aby święty Józef trafił „pod strzechy” do domostw i rodzin. Żeby był nie tylko znany, ale i kochany i miał coraz więcej czcicieli. Żeby św. Józef swoją obecnością uświęcił dom i każdą rodzinę, by stawała się domowym Kościołem - powiedział ks. Józef Handerek.

Oprócz tego w czeladzkiej parafii można nabyć 30 cm figurę św. Józefa z Dzieciątkiem, która będzie doskonałą pamiątką po peregrynacji.

tekst i foto: Piotr Lorenc