Czeladź: poświęcenie figury św. Szarbela

Data dodania: 2024.02.23

Cykliczna Msza Święta o uzdrowienie duszy i ciała za wstawiennictwem św. Szarbela miała szczególny wymiar w miesiącu lutym. Połączona została z poświęceniem jego figury. Ufundowali ją czciciele świętego. Wokół ołtarza zgromadziło się wielu czcicieli libańskiego pustelnika, który już za swego życia zasłynął z łaski uzdrawiania chorych szukających u niego wstawiennictwa i pomocy.

Eucharystia odprawiona została 22 lutego przez ks. Jarosława Wolskiego. W dniu tym Kościół obchodził także święto Katedry św. Piotra. Przypomina nam ono, że głową Kościoła jest Jezus Chrystus, a Apostołowie są jego fundamentem. Kościół jest nie tylko jednością braci i sióstr w Chrystuse, ale jest też znakiem drogi, którą przez wieki szli ludzie święci. Jedną z takich postaci jest święty Szarbel, który wypowiedział znamienne słowa: „Drzwi do Nieba znajdują się w punkcie styczności nieba i ziemi na szczycie Golgoty”. Nie ma innej drogi do świętości i zbawienia. Połączona ona jest z ciężarem krzyża, który niósł nasz Zbawiciel. Jeśli chcemy za Nim podążać, musimy wziąć nasze krzyże.

Święty Szarbel zauważył również, iż: „kto usuwa Boga ze swojego życia, umysłu, serca, podda się upływowi czasu i zanurzy w śmierci. Nie znaczy to, że Bóg nie będzie już istniał, ale że ty przestaniesz żyć”. Z tego też względu nie chcemy usuwać Boga z naszego życia, nie chcemy usuwać krzyża z naszych domów, miejsc pracy, szkół, umysłów i serc. Pozbycie się Boga z naszej codziennej przestrzeni nie sprawi, że nasze własne krzyże przestaną nam ciążyć. Uzyskamy tylko jedno – przestaną nas one prowadzić do nieba. Podążajmy zatem drogą, na której jest krzyż naszego Pana i po której przed nami kroczyli święci Kościoła.

Na zakończenie uroczystości nastąpiło uroczyste indywidualne namaszczenie olejem świętego Szarbela i błogosławieństwo jego relikwiami. Potem każdy uczestnik tego wydarzenia klękał przed świeżo poświęconą figurą świętego Szarbela, by podziękować mu za jego modlitwę i wstawiennictwo.

relacja: Agnieszka Babio & ks. Andrzej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.