Czerna: dzień skupienia grup o. Pio

Data dodania: 2020.10.06

Z inicjatywy ks. Dariusza Karonia – asystenta duchowego Grupy Modlitwy Ojca Pio przy parafii Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu Zagórzu, w sobotę 12 września w zabytkowym klasztorze karmelitów bosych w Czernej odbył się powakacyjny dzień skupienia, w którym uczestniczyli czciciele św. Ojca Pio z parafii Matki Bożej Fatimskiej i z parafii Matki Bożej Różańcowej w Sosnowcu.

Ten szczególny czas łaski rozpoczęliśmy w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej o godz. 10:00 udziałem we Mszy św. koncelebrowanej z udziałem ks. Dariusza Karonia, który Najświętszą Ofiarę sprawował w intencji sosnowieckich GMOP – o ich twórczy rozwój oraz w intencjach mu powierzonych. Po Mszy św. był czas na zapoznanie się z historią Sanktuarium i klasztoru, którą przybliżył jeden z ojców karmelitów. Można było też zwiedzić Muzeum Karmelitańskie i Muzeum Misyjne mieszczące się w nowym budynku Domu Pielgrzyma. Tam też, w księgarni nabywaliśmy interesujące książki, modlitewniki i pamiątki, a w kawiarence wzmocniliśmy ciało smacznym posiłkiem.

O godz. 13:00 spotkaliśmy się w kaplicy św. Rafała Kalinowskiego na adoracji Najświętszego Sakramentu. Modlitwy przygotował i adorację poprowadził ks. Dariusz, a my wsłuchując się mogliśmy wyciszyć nasze myśli, oderwać się od codzienności oraz przylgnąć całym sercem do Jezusa Eucharystycznego i zaczerpnąć duchowej mocy.

Po adoracji i krótkiej osobistej  modlitwie przed łaskami słynącym wizerunkiem Matki Bożej Szkaplerznej udaliśmy się na drogę krzyżową, której monumentalne stacje powstały w pięknej scenerii bukowego lasu, który porasta przyklasztorne wzgórze. Tę wyjątkową drogę przemierzaliśmy wraz z Maryją, św. Rafałem Kalinowskim i św. Ojcem Pio, a trud jej odbycia ofiarowaliśmy w intencji: nawrócenia osób od lat żyjących bez sakramentu pokuty, nawrócenia uwikłanych w nałogi i zgubne przyzwyczajenia; umocnienia chorych i cierpiących w ich codziennym dźwiganiu krzyża choroby i osamotnienia; a także w intencji sosnowieckich Grup Modlitwy Ojca Pio o ich twórczy rozwój, w intencji kapłanów posługujących w naszych parafiach a zwłaszcza duchowych opiekunów grup, w intencjach własnych oraz polecanych naszym modlitwom. Na zakończenie drogi krzyżowej odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Po chwili odpoczynku udaliśmy się następnie w kierunku Alwerni by nawiedzić piękny barokowy Kościół Stygmatów św. Franciszka z Asyżu, który jest jednocześnie Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego, ponieważ przechowywany jest tu, Cudowny Obraz Pana Jezusa Miłosiernego „Ecce Homo”. Wizerunek ten podobno był własnością ostatniego cesarza bizantyjskiego Konstantyna XI (1449–53), a do Alwerni trafił dopiero pod koniec XVII w. Sanktuarium jest drugim po Kalwarii Zebrzydowskiej miejscem w Małopolsce, w którym w Wielkim Tygodniu odgrywane jest Misterium Męki Pańskiej. O tych i innych ciekawostkach tego urokliwego miejsca dowiedzieliśmy się z ust o. Piotra Gruszczyńskiego z miejscowej wspólnoty oo. Bernardynów.

W drodze powrotnej do domu był czas na dzielenie się refleksjami, spostrzeżeniami a przede wszystkim na dziękczynienie Panu Bogu za dar spotkania, dar wspólnotowej modlitwy, dar umocnienia wzajemnych relacji, a szczególnie za dar pięknej pogody.

Teresa Duszyc
animatorka GMOP w Parafii Matki Bożej Fatimskiej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.