Czerna: zakończenie diecezjalnego kursu na ceremoniarza

Data dodania: 2023.05.15

Od 12 do 14 maja 2023 r. w Domu Pielgrzyma w Czernej odbyła się III część Kursu na Ceremoniarza. Lektorzy diecezji sosnowieckiej, którzy pragną zostać ceremoniarzami, spotkali się już po raz trzeci, aby poznawać i zgłębiać tajniki liturgii Kościoła.

Ostatnia część kursu miała miejsce w Czernej, gdzie znajduje się Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel (Matki Bożej Szkaplerznej), klasztor ojców karmelitów a także kaplica z grobem Patrona naszej diecezji – św. Rafała Kalinowskiego.

Młodzi adepci mieli okazję uczestniczyć w uroczystej mszy świętej, adoracji Najświętszego Sakramentu, celebrować Liturgię Godzin. Podczas spotkań, zapoznali się z historią liturgii, celebracją sakramentów, poznali szaty, naczynia i księgi liturgiczne. Nauczyli się także przeprowadzać uroczystą asystę liturgiczną, posługiwać przy mszale oraz przygotowywać zakrystię do liturgii.

W czasie zjazdu był także czas na zwiedzanie kompleksu klasztornego, spacer i spotkania integracyjne.

3 czerwca uczestnicy kursu podejdą do egzaminu, który będzie się składał z części teoretycznej i praktycznej. Ci, którzy go zdadzą zostaną ustanowieni ceremoniarzami przez bp. Grzegorza Kaszaka w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu w dniu 17 czerwca 2023 r.

Pełną relację zdjęciową można znaleźć na oficjalnej stronie LSO Diecezji Sosnowieckiej (kliknij)

/bpds