Dąbrowa G.: Biskup wyświęcił nowego diakona

Data dodania: 2023.05.20

Zgodnie z tradycją diecezji sosnowieckiej w przeddzień uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego bp Grzegorz Kaszak sprawował Eucharystię połączoną z udzieleniem sakramentu święceń w stopniu diakonatu. W tym roku do stanu duchownego został włączony dk. Mateusz Dróżdż. Uroczystość miała miejsce w Sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.

- W tym roku przeżywamy 55. rocznicę koronacji łaskami słynącej figury Matki Bożej Anielskiej, którą koronowali dziś już św. Jan Paweł II i bł. kard. Stefan Wyszyński. W tym czasie, zgodnie ze zrządzeniem Opatrzności, przeżywamy jako wspólnota parafialna i diecezjalna radość, która się będzie rozgrywała na naszych oczach: radość święceń diakonatu. – powiedział we wstępnie ks. Andrzej Stasiak, kustosz Sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.

W Sanktuarium zgromadzili się kapłani, diakoni, klerycy i przełożeni Wyższego Miedzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie z rektorem – ks. Konradem Kościkiem, rodzina dk. Mateusza, a także jego przyjaciele, znajomi oraz miejscowi parafianie.

Po 5 latach formacji duchowo-intelektualnej dk. Mateusz Dróżdż wobec Boga i Kościoła publicznie potwierdził swoją wolę służby, głoszenia Słowa Bożego, modlitwy Liturgią Godzin, pomocy potrzebującym oraz trwania w celibacie.

- Rozwijający się Kościół Apostolski napotykał nowe wyzwania. Wierni od samego początku czuli się w obowiązku śpieszyć z pomocą potrzebujący, których wciąż przybywało. Uczniowie Chrystusa, pod natchnieniem Ducha Świętego, wpadli na pomysł, aby z tychże wiernych – ale tylko spośród mężczyzn – wybrać siedmiu diakonów, którym powierzą opiekę na biednymi. – przypomniał bp Kaszak w homilii.

Sosnowiecki ordynariusz podkreślił, że źródło ustanowienia święceń diakonatu wypływało jednocześnie z natchnienia Ducha Świętego i z potrzeby Kościoła.

- Przed diakonem Mateuszem staną bardzo konkretne zadania. Będzie pomagać Biskupowi i prezbiterom w posłudze Słowa, Ołtarza i Miłości, okazując się sługą wszystkich. Będzie przygotowywać Ofiarę Eucharystyczną i rozdzielać wiernym Ciało i Krew Pańską. Będzie mógł - na polecenie Biskupa – głosić kazania i przekazywać Bożą naukę wierzącym i niewierzącym – zauważył Biskup, odwołując się do treści homilii obrzędowej święceń diakonatu.

Najważniejszym momentem święceń było włożenie rąk Biskupa na głowę przyszłego diakona oraz modlitwa konsekracyjna, którą nad nim wypowiedział:

„Panie, wejrzyj łaskawie na tego swojego sługę, którego przez modlitwę wyświęcamy na diakonów, aby służył Twoim świętym ołtarzom. Prosimy Cię, Panie, ześlij na niego Ducha Świętego, aby go umocnił siedmiorakim darem Twojej łaski do wiernego pełnienia dzieła posługi.” (fragment modlitwy święceń)

Widzialnym znakiem przyjętych święceń diakonatu jest strój liturgiczny, zwany dalmatyką. Charakterystycznym znakiem diakona jest również stuła, noszona ukośnie od lewego ramienia do prawego boku – symbol niepełnej jeszcze władzy kapłańskiej.

Zgodnie z tradycją nowi diakoni w dzień swoich święceń otrzymują od Biskupa pierwsze dekrety, kierujące ich na praktykę duszpasterską. Dk. Mateusz Dróżdż został skierowany do parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu.

tekst: ks. Przemysław Lech
zdjęcia: Dominik Pyrek


 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.