Dąbrowa G.: odbył się Diecezjalny Dzień Dobra

Data dodania: 2023.04.18

Diecezjalny Dzień Dobra organizowany wspólnie przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej oraz parafię pw. św. Rafała Kalinowskiego w Dąbrowie Górniczej odbył się w niedzielę Miłosierdzia Bożego w Dąbrowie Górniczej. Jest to święto patronalne Caritas.

Jak na początku wydarzenia zauważył ks. Przemysław Szot - miłość może odnosić się do Boga i człowieka. Uczestnicy festynu rozpoczynając wydarzenie - podziękowali Bogu koronką do Bożego Miłosierdzia. Przewodniczył jej sosnowiecki ordynariusz - bp Grzegorz Kaszak, który objął wydarzenie swoim honorowym patronatem.

Potem przyszedł czas na wdzięczność względem człowieka. Miał miejsce występ scholki parafialnej „Parafka” wraz z przyjaciółmi oraz koncert góralskiej kapeli „Ciupaga”.

Diecezjalny dzień dobra przypada w niedzielę Miłosierdzia Bożego i jest to święto patronalne Caritas

- To dzień, w którym dziękujemy za dobro wolontariuszom i pracownikom. Oni trudzą się na co dzień często nawet niezauważani i niedoceniani, ale robiący „kawał dobrej roboty”. To dzisiejsze święto jest okazją przede wszystkim do tego, aby im podziękować - powiedział z rozmowie z biurem prasowym diecezji ks. Przemysław Szot, dyrektor sosnowieckiej Caritas.

Zaznaczył także, że każdy może skorzystać z takich kulinariów, jak grochówka, kiełbaski, barszcz ukraiński przygotowany przez Ukraińców, dmuchane zamki, muzyka i tańce lub malowanie twarzy.

- Ten dzisiejszy dzień nie jest nastawiony na pozyskiwanie środków. Chcemy podziękować wolontariuszom za to, że w ciągu roku starają się, zbierają i pozyskują te środki - powiedział ks. Przemysław Szot.

Wolontariusze angażują się w działania Caritas i pomagają przez cały rok. Diecezjalny Dzień Dobra jest dla nich pewną formą podziękowania.

- Wolontariusze mają możliwość pokazania się - czym zajmują na co dzień: co robią, jak robią i dlaczego to robią - możliwość zaprezentowania swoich działań. To jest ten dzień, kiedy możemy to pokazać. Część wolontariuszy pomaga np. przy grillu. Niektórzy z naszych wolontariusz mają umiejętności muzyczne i prowadzą zabawy dla dzieci. Część z nich obsługuje animacje: robią warkoczyki. Przez cały rok uczestniczą w warsztatach. Zdobywają tam nowe umiejętności i predyspozycje. Dzisiaj chcą to pokazać - tłumaczy Sylwia Bogusz, koordynator projektów i wolontariatu Caritas diecezji sosnowieckiej.

Zaznacza także, że Diecezjalny dzień dobra zorganizowany został dla wolontariuszy.

- Oni również angażują się w ten dzień, bo na tym polega wolontariat - dodaje Sylwia Bogusz z sosnowieckiego Caritasu.

tekst: Mikołaj Wójtowicz
zdjęcia: Jarosław Olesiński