Dąbrowa G.: Odpust Porcjunkuli u Matki Zagłębia

Data dodania: 2021.08.02

- Zgromadziliśmy się w tym szczególnym miejscu, żeby spróbować żyć wiernie, na przekór światu, który żyje tak, jakby Boga nie było. My chcemy żyć tak, jak Bóg nam pozwala – powiedział bp Piotr Skucha w homilii wygłoszonej podczas sumy odpustowej w Bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. 2 sierpnia do Sanktuarium Matki Zagłębia przybyły kobiety w ramach dorocznej Pielgrzymki Niewiast i Dziewcząt Diecezji Sosnowieckiej.

Kulminacją dwudniowego Odpustu Porcjunkuli odbywającego się w dąbrowskiej bazylice, stała się suma, której przewodniczył bp Piotr Skucha – biskup pomocniczy senior diecezji sosnowieckiej. Eucharystię koncelebrowało 20 kapłanów, którzy przyjechali do sanktuarium razem ze swoimi parafianami z różnych części Zagłębia.

Spośród zgłoszonych pielgrzymek, ks. Andrzej Stasiak – kustosz sanktuarium, wymienił 23 grupy parafialne, które przybyły m. in. z: Będzina, Czeladzi, Dąbrowy Górniczej, Wojkowic, Wojkowic Kościelnych i Sosnowca. Ks. Stasiak odczytał również list Marcina Bazylaka - prezydenta Dąbrowy Górniczej - skierowany do uczestników sumy odpustowej.

Bp Skucha w swojej homilii skupił się m. in. na temacie wiary, która rodzi się pod wpływem słuchania Słowa Bożego:

- 3 lata po swoim nawróceniu św. Franciszek z Asyżu usłyszał słowa Pana Jezusa: „Franciszku, napraw mój Kościół”. Te słowa może dzisiaj każdy usłyszeć, jako słowa skierowane do niego samego. Nic nam nie przyjdzie z tego, że będziemy stawiać przepiękne świątynie, jeśli nie postawimy świątyni w naszym wnętrzu.

Słowo, które do nas przychodzi, bardzo często nie odpowiada naszemu sposobowi myślenia i temu, co po ludzku oczywiste. Wiara rodzi się za cenę rezygnacji z siebieprzypomniał bp Skucha.

Kaznodzieja zwrócił się także do kobiet, które przybyły do Sanktuarium Matki Zagłębia w ramach Diecezjalnej Pielgrzymki Niewiast i Dziewcząt. Hierarcha nawiązał do niepokojów społecznych, które miały miejsce w Polsce na przestrzeni ostatnich miesięcy:

- Dzisiaj nie jest łatwo być kobietą. Nie jest łatwo budować rodzinę. Nie jest łatwo być człowiekiem wiary i to nie dlatego, że ktoś nam zagraża z zewnątrz, ale dlatego, że to zagrożenie rodzi się blisko nas, wśród naszych znajomych, wśród rodaków.

Nowożytność dużo mówi o nowym człowieku. Ale nie pyta o to kim on jest i kim ma być, aby mógł być człowiekiem. Cywilizacja produkcji neguje akt stworzenia, a w konsekwencji neguje prawdę człowieka stworzonego, powiązanego ze swoim Stwórcą, który łączy mężczyznę z kobietą w jedno ciało.

Negacja tych różnic umieszcza ludzi poza dobrem i złem, gdzie parodiowanie Boga idzie w parze z parodiowaniem kobiety przez mężczyznę, a mężczyzny przez kobietę.

Natura ludzka jest zawsze ta sama. Dziś jednak ludzie młodzi są miotani silnymi wichrami. Jeden wicher pędzi młodych do zażywania wszelkich przyjemności. Jest też wicher, który niszczy wartości uznawane przez całe wieki. Istnieje też wicher, który za wolność uznaje swawolę. Te różne wichry sprawiają, że młodym bardzo trudno dziś zachowywać psychiczną i moralną równowagęzauważył bp Skucha.

Po Mszy świętej wszyscy pątnicy wzięli udział w procesji eucharystycznej wokół bazyliki. W asystę liturgiczną włączyły się poczty sztandarowe, Akcja Katolicka, Liturgiczna Służba Ołtarza, Miejska Orkiestra Górnicza, panie z Kół Gospodyń Wiejskich ubrane w ludowe stroje, dzieci pierwszokomunijne, klerycy i kapłani. Procesję zakończyło wspólne odśpiewanie Te Deum.

- Pierwszy raz uczestniczę w tej pielgrzymcemówi Julia Pryba (16 l.), która do Sanktuarium Matki Zagłębia przybyła z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie – Chciałabym od Maryi uczyć się cichości i umiejętności rozważania we własnym sercu. Bo ona zawsze rozważała to, co Bóg do niej mówił i starała się jak najlepiej to zrozumieć.


Julia Pryba (po lewej) i Katarzyna Zapadka pielgrzymowały do Matki Zagłebia.

 

- Bazylika NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej to moja rodzinna parafiapodkreśla Katarzyna Zapadka (18 l.) Jestem więc na pielgrzymce kobiet już piąty raz. Maryja jest chyba najlepszym wzorem dla nas, kobiet. Przez to, że była kobietą łatwiej jest nam ją naśladować. Mnie osobiście w Maryi najbardziej pociąga jej pokora. Jest to coś, co bardzo chciałabym mieć: umieć poddawać się woli Bożej tak, jak Ona.

 

Parafia pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej została ustanowiona 5 lutego 1891 r. przez biskupa kieleckiego Tomasza Kulińskiego. Z inicjatywy budowniczego kościoła i promotora kultu maryjnego ks. Grzegorza Augustynika 19 marca 1901 r. dąbrowska świątynia, jako pierwsze w Polsce sanktuarium maryjne, za zgodą papieża Leona XIII, otrzymała tytuł bazyliki (konbazyliki).

W bazylice czczona jest łaskami słynąca figura NMP Anielskiej z Dzieciątkiem, którą w 1904 r. wykonał Józef Baltazar Proszowski. Matka Boża Anielska została 2 sierpnia 1957 r. ogłoszona Patronką miasta Dąbrowy Górniczej i Matką Zagłębia Dąbrowskiego przez Prymasa Tysiąclecia, a 19 maja 1968 r. ozdobiona koronami papieża Pawła VI przez kard. Stefana Wyszyńskiego, kard. Karola Wojtyłę i biskupa częstochowskiego Stefana Barełę.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.