Dąbrowa G.: Peregrynacja obrazu Matki Bożej Solidarności

Data dodania: 2023.02.27

Na terenie regionu śląsko-dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” trwa peregrynacja obrazu Matki Bożej Patronki Robotników i Solidarności pod hasłem „Matko, pomóż nam zło dobrem zwyciężać”.

– Gorąco zachęcam duszpasterzy i wiernych diecezji sosnowieckiej do licznego uczestnictwa w peregrynacji przygotowującej do 41. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ludzi Pracy na Jasną Górę. To dzięki niezłomnej postawie tysięcy ludzi pracy, których połączyła szlachetna walka w obronie podstawowych wartości, podjęta w obliczu Chrystusa i Jego Matki, nastąpiła zmiana systemu politycznego nie tylko w Polsce, ale i całej Europie Środkowo-Wschodniej. To właśnie na terenie naszej diecezji, w Dąbrowie Górniczej, 11 września 1980 r., w ówczesnym Kombinacie Metalurgicznym Huta Katowice, został podpisane porozumienie zwane Porozumieniem Katowickim, które umożliwiło tworzenie struktur NSZZ „Solidarność” na terenie całego kraju – zachęcał w specjalnie wystosowanym słowie bp Grzegorz Kaszak.

W diecezji sosnowieckiej wizerunek wraz z miniaturą Krzyża Nowohuckiego i relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki nawiedził już Sanktuarium św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu, a w sobotę 25 lutego przybył do sanktuarium NMP Anielskiej – Pani Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia.

Po przywitaniu obrazu i peregrynujących symboli Mszy św. przewodniczył bp Grzegorz Kaszak, a kazanie wygłosił ks. Marian Duda. Obecni byli m.in. kapelan śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” ks. Stanisław Puchała, ks. Zygmunt Skipirzepa, ks. Józef Ośródka, o. Sebastian Tracz OFMConv.

– Szczególne macierzyństwo Maryi poprzez Kościół objawiło się w powstaniu i działaniu duszpasterskich wspólnot świata pracy, w latach osiemdziesiątych gdzie dokonywała się formacja w duchu katolickiej nauki społecznej i miłości do Ojczyzny. Duszpasterstwa te organizowały Msze św. za Ojczyznę, a także tworzyły wspólnoty dające przestrzeń wolności dla wyrażania niezależnej myśli i kultury. Wielu z was obecnych dobrze pamięta jako uczestnicy duszpasterstwo świata pracy przy kościele św. Antoniego Padewskiego w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu, Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, NMP Niepokalanego Poczęcia w Sosnowcu, Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu, św. Joachima i Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu-Zagórzu – mówił w kazaniu ks. Duda.

Na zakończenie kustosz sanktuarium i duszpasterz ludzi pracy diecezji sosnowieckiej ks. Andrzej Stasiak podziękował wszystkim za udział w uroczystości.

– Dziękując ks. biskupowi i wam za obecność na dzisiejszej uroczystości nie mogę pominąć budowniczego tej świątyni, syna tej zagłębiowskiej ziemi, który w tamtych czasach widząc niedolę robotników założył Stowarzyszenie Robotników Chrześcijańskich. Można powiedzieć, że był to Związek Zawodowy Robotników oparty na fundamencie Ewangelii. Miał on siedzibę przy obecnej ul. Tadeusza Kościuszki, gdzie po wojnie w tym miejscu mieściło się Kino Ars. Zaszczepiał on ducha braterskiej miłości w tamtych jakże trudnych czasach, gdzie głoszone hasła partii komunistycznej „walki klas” wykorzystujących ludzką biedę prowadziło do walki. Robotnicy należący do Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich swoją postawą uczyli innej drogi opartej na Dekalogu – mówił ks. Stasiak.

Po Mszy św. odbyło się nabożeństwo różańcowe z rozważaniami bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W peregrynacji uczestniczyli członkowie NSZZ „Solidarność” wraz z pocztami sztandarowymi.

Obraz Matki Bożej Robotników i Solidarności został namalowany w 1984 r. przez artystę malarza z Podlasia Artura Chacieja. Tło obrazu, na którym widnieje wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej stanowi biało-czerwona flaga upamiętniająca zrywy robotnicze: Poznań`56, Gdańsk’70, Radom’76, Gdańsk’80, 13 grudnia 1981. Obraz od 2014 r. pełni rolę formacyjną przez peregrynację po kraju z relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki wraz z miniaturą krzyża z Nowej Huty.

Peregrynacja odbywa się w granicach archidiecezji katowickiej, diecezji gliwickiej oraz diecezji sosnowieckiej. Kolejne nawiedzenie obrazu Matki Bożej Patronki Robotników i Solidarności w naszej diecezji zaplanowane jest na 4 marca w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie-Syberce oraz 20 maja w kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie.

tekst: ks. Tomasz Zmarzły
zdjęcia: Zbigniew Nobis