Dąbrowa G.: XXI Paraspartakiada Śląska i Zagłębia

Data dodania: 2021.11.25

Blisko 400 zawodników z 40 ośrodków działających na terenie województwa śląskiego, małopolskiego, opolskiego i świętokrzyskiego wzięło udział w XXI Paraspartakiadzie Śląska i Zagłębia, która odbyła się 25 listopada w Hali Widowiskowo-Sportowej w Dąbrowie Górniczej. Wydarzenie swoim patronatem objął bp Grzegorz Kaszak.

Wśród gości i patronów zawodów znaleźli się także: Marcin Bazylak – prezydent Dąbrowy Górniczej i Urszula Bauer – Śląska Kurator Oświaty, reprezentowana przez wizytator Elżbietę Malinowską-Gulińską.

Obecni byli także posłowie na Sejm RP, radni Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej oraz przedstawiciele Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Województwa Śląskiego.

- Paraspartakiada to wydarzenie, które od 20 lat ma swoje stałe miejsce w kalendarzu imprez sportowych integrujących osoby niepełnosprawne. Jej celem jest rozwijanie umiejętności współzawodnictwa i współdziałania w zespołach, popularyzacja aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu oraz  promowanie zdrowego stylu życia.
Jesteśmy wdzięczni gospodarzom miasta Dąbrowa Górnicza za to, że Paraspartakiada zagościła się w naszym mieście już na dobre i że zawsze możemy liczyć na wszelką pomoc przy jej organizacji.
– mówi w rozmowie z Biurem Prasowym Diecezji Sosnowieckiej ks. Paweł Kempiński, diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych.

Od 10 lat Paraspartakiada Śląska i Zagłębia otrzymuje wyróżnienie w postaci Pucharu Prezydenta RP. Nagroda jest wręczana drużynie, która w poprzedniej edycji Paraspartakiady uzyskała najwyższą liczbę punktów w klasyfikacji generalnej, spośród tych drużyn, które do tej pory nie uzyskały takiego wyróżnienia.

W tym roku Puchar ufundowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę został przyznany Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Będzinie, w którego imieniu nagrodę odebrała Ilona Słomczyńska – dyrektor placówki.

Zgodnie z tradycją w czasie wydarzenia pojawił się wielki tort dla wszystkich uczestników paraspartakiady, który od lat fundowany jest przez bp. Grzegorza Kaszaka.

Paraspartakiada Śląska i Zagłębia współfinansowana jest przez Miasto Dąbrowa Górnicza, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, ze środków własnych Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym Neuron oraz licznych sponsorów prywatnych.

tekst: ks. Przemysław Lech
zdjęcia: ks. Paweł Sproncel

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.