Dąbrowa G.: zaproszenie na Drogę Światła

Data dodania: 2023.05.05

Parafia pw. NMP Królowej Polski w Dąbrowie Górniczej zaprasza do wspólnego przeżycia spotkania ze Zmartwychwstałym w trakcie Droga Światła. Nabożeństwo odbędzie się 7 maja o godz. 20:00.

Nabożeństwo powstało we Włoszech w 1988 roku. Inspiracją do jej powstania były freski z katakumb św. Kaliksta w Rzymie przedstawiające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, który przechodzi z ciemności do światła (stąd nazwa Droga Światła). W latach 90. nabożeństwo było stopniowo rozpowszechniane na całe Włochy. W 2002 roku została oficjalnie zatwierdzona przez rzymską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Jan Paweł II w jednym ze swoich listów apostolskich z 2000 r. pisał, że „kontemplacja oblicza Chrystusa nie może zatrzymać się na wizerunku Ukrzyżowanego. Chrystus jest Zmartwychwstałym! Właśnie w Chrystusa zmartwychwstałego wpatruje się dziś Kościół”.Dlatego też warto zainteresować się nabożeństwem, jakim jest Droga Światła (łac. Via Lucis).

Nabożeństwo to ma schemat bardzo zbliżony do Drogi Krzyżowej.Tu także wędruje się przez 14 stacji, rozważając ich treść, z tą różnicą, że tematyka Drogi Światła nawiązuje do spotkań Jezusa Zmartwychwstałego z uczniami i wydarzeń, które miały miejsce od Zmartwychwstania do Zesłania Ducha Świętego.

Beata Dudek