Diecezja: Wiosenne Dni Duszpasterskie dla księży

Data dodania: 2021.05.20

Dwa razy w roku w diecezji sosnowieckiej odbywają się tzw. Dni Duszpasterskie. Są to spotkania formacyjne dla kapłanów, dotyczące bieżących wyzwań pastoralnych. Gościem specjalnym tegorocznej, wiosennej edycji Dni Duszpasterskich, które odbyły się w dniach 19-20 maja, był biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej - bp Piotr Greger.

Prelegent poświęcił swoją konferencję liturgicznemu wymiarowi Eucharystii. Tematyka wystąpienia korespondowała z przeżywanym obecnie w Kościele w Polsce rokiem duszpasterskim, którego hasłem są słowa: "Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy".

- Czym tak naprawdę jest ‘ars celebrandi’? Otóż jest to sztuka umiejętnego poprowadzenia wiernych we wspólnej modlitwie. My - księża - jako przewodniczący Eucharystii, jesteśmy pierwszą osobą, która się w liturgii modli. Ale modli się i wykonuje wszystkie znaki w taki sposób, aby pociągnąć do tej modlitwy wszystkich, którzy są w kościele - zaznaczył bp Greger.

Biskup bielsko-żywiecki wskazał w swoim wystąpieniu na niektóre aspekty sprawowania liturgii, które wymagają większego dowartościowania lub zmiany nawyków:

- Uważam, że naszym podstawowym, kapłańskim błędem jest to, że podczas liturgii się niepotrzebnie śpieszymy. Widać to najlepiej w tym, że często wykonujemy dwie rzeczy naraz. A jak powinno być? Kończymy jedno – zaczynamy drugie. Chyba najczęściej widać to wtedy, kiedy wypowiadane są ostatnie wezwania modlitwy powszechnej, a ministranci już idą do ołtarza, aby rozkładać kielich.

Wystarczy jednak spojrzeć do "Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego", gdzie jest wyraźnie napisane, że po modlitwie powszechnej celebrans siada, a posługujący dopiero wówczas rozpoczynają przygotowanie ołtarza - przypomniał prelegent.

Bp Greger następnie zwrócił uwagę na, jego zdaniem "niedoceniony znak" w liturgii, jakim jest milczenie. Przypomniał, że jest ono czymś innym niż cisza, która powstaje zwyczajnie w momencie zaprzestania mówienia. Milczenie ma jednak głębsze znaczenie, ponieważ jest postawą nastawienia na słuchanie. Hierarcha wskazał 3 momenty w liturgii, gdzie milczenie jest zbyt często pomijane:

- Pierwszym momentem jest milczenie po wezwaniu do aktu pokuty. Jeśli celebrans wzywa wiernych do tego, aby wyznali swoje grzechy, to powinien dać im choć chwilę, aby sobie te grzechy uświadomili. Przecież nie każdy o tym pomyśli przed Mszą. Jeśli nie uświadomię sobie grzeszności, którą chcę w sobie uznać, to czy słowa aktu pokuty nie będą puste?

Podobnie jest w przypadku modlitwy, zwanej 'kolektą'. Drodzy księża, dajcie ludziom tę chwilę ciszy po wezwaniu 'módlmy się', aby mogli w sercu wypowiedzieć swoje intencje! I potem widać tę piękną teologię rozłożonych rąk, które mają niejako symbolizować zebranie tych modlitw przez kapłana. Stąd przecież pochodzi nazwa 'kolekta', która w tradycji gallikańskiej oznaczała 'zbierać'. Kapłan zbiera modlitwy wiernych i zanosi do Boga, a lud się niejako pod tym podpisuje, mówiąc 'amen'.

Trzecim momentem, w którym jesteśmy zachęceni do zachowania milczenia w liturgii, jest czas po zakończeniu homilii - zakończył bp Greger.

Bp Piotr Greger w strukturach Konferencji Episkopatu Polski należy do Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, w której przewodniczy Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej. Należy także do Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych.

Po części formacyjnej głos zabrał bp Grzegorz Kaszak, który przybliżył księżom najważniejsze wyzwania duszpasterskie w diecezji sosnowieckiej w najbliższych miesiącach. Sosnowiecki ordynariusz podziękował kapłanom za ich posługę w czasie pandemii, ale jednocześnie zachęcił do mobilizacji w działaniach na rzecz powrotu wiernych do pełnego życia sakramentalnego

Na zakończenie bp Grzegorz bardzo mocno podkreślił koniecznośc modlitwy o dar nowych powołań do kapłaństwa dla naszej diecezji. Przypomniał, że obecnie w Seminarium Duchownym kształci się 14 sosnowieckich alumnów i jednocześnie podkreślił, że jest to liczba, która nie pozwala ze spokojem patrzeć w przyszłość w kontekście zapotrzebowania na księży w parafiach.

Tegoroczne Wiosenne Dni Duszpasterskie z racji na restrykcje sanitarne odbyły się, dla zapewnienia stosownego dystansu, w Katedrze pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu (19 maja) oraz w kościele pw. św. Maksymiliana M. Kolbego w Olkuszu (20 maja).

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.