Diecezjalna Pielgrzymka "Margaretek"
W święto Narodzenia Matki Bożej 8 września w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej obchodzono 126. rocznicę narodzin sanktuarium z udziałem członków Apostolatu Margaretka z całej diecezji sosnowieckiej.
To były wyjątkowe urodziny, które trwały cały dzień, a popołudniową porą rozpoczęły się wspólnym śpiewaniem pieśni maryjnych z udziałem artystów-organistów Michała Fiuka i Wojciecha Podsiadły, którzy muzycznie przyczynili się do uwielbienia Maryi. Mszy św. koncelebrowanej z rejonowymi opiekunami Apostolatu przewodniczył Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu ks. Łukasz Tkaczyk.
– Urodziny Matki Bożej. Nie jest to taki sam dzień urodzin jak wiele innych. Jak widzimy, kiedy obchodzimy nasze urodziny, kogoś z rodziny, jakiejś wielkiej postaci, wspominamy to co już było, myślimy o faktach i wydarzeniach z życia. W przypadku Maryi jest inaczej. Maryja nie mówi o samej sobie. Od samego początku jest całkowicie przeźroczysta na Boga, jest – jak ją nazywał Benedykt XVI – „jakby promieniującą ikoną Bożej dobroci”. Na obrazie i figurze Matki Bożej Anielskiej to nie Ona jest w centrum. W centrum jest Chrystus – Ona patrzy na Niego. Jest w Niego zawsze zasłuchana. Uczy nas wypełniać wolę Boże. W ostatnich zapisanych słowach w Ew. Jana mówi: uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie”, Jej całe życie – od urodzenia jest skoncentrowane na Jezusie. I po to również ona się rodzi – aby rodzić nam Jezusa. Maryjo – niech Twoje narodzenie wzbudza w nas gorącą miłość do Ciebie i Chrystusa. Prowadź nas do Syna! Spraw, abyśmy zawsze byli w Niego zasłuchani, tak jak Ty jesteś. Pomóż nam wszystko czynić z Nim i dla Niego. niech przyjmowane przez nas słowo Boże wydaje w naszym życiu piękne owoce – wcielone w nas, niech staje się ciałem, a przez nasze głoszenie jego głoszenie niech ciągle rodzi się we współczesnym świecie. Spraw byśmy również byli rodzicielami Słowa – rodzicielami Chrystusa – mówił w kazaniu ks. Tkaczyk.
Po Eucharystii Pelagia Parciak, Zbigniew Dębowski i diecezjalny asystent zawierzyli Maryi Apostolat "Margaretka". Piękną tradycją jest, że przybywający na uroczystość wierni czciciela Maryi przynoszą róże, które zostały poświęcone na zakończenie Mszy św. Na zewnątrz bazyliki odbyła się procesja z pierwotnym obrazem Matki Bożej na pamiątkę przyniesienia go w 1897 r. do Dąbrowy. Nie zabrakło, dzieci, młodzieży, Róż Różańcowych z różnych parafii, przedstawicieli Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu i Złotej Róży, Rycerek i Rycerzy Dróg św. Jakuba. Obecny był diecezjalny poczet sztandarowy Margaretek oraz z parafii św. Stanisława BM z Sosnowca. Wychodząc wierni mogli poczęstować się urodzinowym tortem ciasteczkowym.
W kronice parafialnej wydarzenie przed 126 laty tak opisał proboszcz i budowniczy bazyliki ks. prał. Grzegorz Augustynik: „W roku 1897 dnia 8 września wprowadzony był do kościoła dąbrowskiego obraz Matki Boskiej Anielskiej wśród kilkunastu tysięcy ludzi z kościoła Gołonogskiego i umieszczony w wielkim ołtarzu. Wprowadzenie obrazu odbyło się z nadzwyczajną okazałością. Z kościoła Gołonogskiego wynieśli obraz kapłani przy odgłosie dzwonów i muzyki górniczej wśród pieśni Serdeczna Matko Opiekunko ludzi.
Następnie nieśli obraz młodzieńcy, w liczbie dwunastu, którzy tego dnia byli u świętej spowiedzi i komunii – panny sypały kwiaty i niosły tarcze z napisami «Witaj Królowo nieba i Matko litości. Witaj nadziejo nasza w smutku i żałości». Pod Dąbrową wystąpiły bractwa ze światłem, a przy kościele urządzono wspaniałą iluminację. Uroczystość była nad wyraz wspaniała, a jej blask podwoiła prześliczna pogoda trwająca przez cały dzień i wieczór. Parafianie ze czcią witali obraz Królowej Anielskiej – rodzice swe chore dzieci polecali Jej opiece, i wielu z nich doznało pociechy w swym smutku i ulgi w strapieniu”.
Z racji urodzin Matki Bożej wydrukowano okolicznościowe obrazki z modlitwą.
tekst: ks. Tomasz Zmarzły
zdjęcia: Zbigniew Nobis