Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę

Data dodania: 2023.03.16

Niemal 500 maturzystów z diecezji sosnowieckiej pielgrzymowało 16 marca na Jasną Górę, aby zawierzyć Matce Bożej Częstochowskiej zbliżające się egzaminy. Mszy świętej sprawowanej w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył bp Grzegorz Kaszak.

W czasie swojej pielgrzymki do Częstochowy licealiści mieli możliwość skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Wysłuchali także konferencji o wartościach w życiu człowieka, którą wygłosił w Bazylice Jasnogórskiej ks. Tomasz Flak SCJ z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu-Środuli.

Przed Eucharystią w imieniu konwentu Jasnej Góry pielgrzymów powitał powitał o. Marcin Ciechanowski, paulin:

- Kiedy uczyłem religii w szkole zapytałem uczniów, po co żyją? „Żeby się uczyć”. A po co się uczycie – zapytałem? „Żeby mieć pracę”. A po co chcecie mieć pracę? „Żeby mieć pieniądze”. A po co wam pieniądze? „Żeby kupić jedzenie”. A po co kupuje się jedzenie? „Żeby żyć”. Ale – po co żyć – zapytałem znowu. Więc może dziś nie pytajcie, po co ja żyję, ale dla kogo ja żyję, dla kogo ja tu jestem, na tym świecie? Bóg da ci odpowiedź, bo On cię stworzył – powiedział o. Ciechanowski.

Mszę świętą wraz z sosnowieckim ordynariuszem koncelebrowali księża-katecheci na czele z dyrektorem Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu – ks. Michałem Bordą.

W kazaniu skierowanym do młodych pielgrzymów z diecezji sosnowieckiej bp Grzegorz Kaszak podjął temat zdobywania prawdziwej dojrzałości:

- Drodzy maturzyści, niedługo będziecie zdawali egzamin, który nazywamy egzaminem dojrzałości. A tak jak słyszeliśmy w Ewangelii, człowiek dojrzały to taki, który nie daje się zwyciężyć sytuacjom zewnętrznym. To człowiek, który umie i chce przekraczać samego siebie, przekracza swoje instynkty i słabości. To wreszcie taki człowiek, który czyni dobro – powiedział w homilii bp Kaszak.

Na zakończenie liturgii przedstawiciele maturzystów odczytali przed Cudownym Obrazem akt zawierzenia, którym oddali swoje życie i przyszłość Matce Najświętszej:

- Zawierzamy Ci Matko naszą młodość. Pomóż nam podjąć odpowiedzialność za niepowtarzalny dar życia. Pragniemy aby ono miało właściwy sens i wartość. Niech będzie piękne i radosne, bogate wiarą, nadzieją i miłością. – mówili maturzyści z II LO im. Emilii Plater w Sosnowcu.

W Diecezjalnej Pielgrzymce Maturzystów na Jasną Górę wzięli udział młodzi z miast i miejscowości z terenu diecezji sosnowieckiej, m.in. z: Dąbrowy Górniczej, Pilicy, Jaworzna, Sosnowca, Wolbromia, i Olkusza. Maturzystom towarzyszyli księża i katecheci.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.