Diecezjalna Pielgrzymka wspólnot Żywego Różańca

Data dodania: 2023.04.29

Tradycyjnie, w ostatnią sobotę kwietnia, do tronu NMP Anielskiej Pani Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia przybyły Wspólnoty Żywego Różańca z diecezji sosnowieckiej. Eucharystii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Do licznie przybyłych pielgrzymów kazanie wygłosił redaktor sosnowieckiej edycji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” - ks. Tomasz Zmarzły.

Spotkanie rozpoczęła się konferencją Delegata Biskupa do Spraw Misji i Dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych w Diecezji Sosnowieckiej ks. Marka Zaręby.

Założycielka Żywego Różańca Paulina Jaricot w 1819 r. założyła organizację, która miała się zajmować zbiórką funduszy na działalność katolickich misji zagranicznych. W jej ramach stworzyła 10-osobowe grupy, które modliły się w intencji misji, wspierały je materialnie i upowszechniały tę ideę w społeczeństwie. Działalność ta dała początek, założonemu oficjalnie w 1822 r. w Lyonie, Papieskiemu Dziełu Rozkrzewiania Wiary, a w 1826 r., ruchowi Żywego Różańca. Misja Kościoła nadal trwa poprzez nasze zaangażowanie: modlitwę, intencje misyjne i materialne wsparcie. W ten sposób angażujemy się w misję głoszenia Słowa Bożego i „obsługiwania stołów” – mówił ks. Marek Zaręba.

Po konferencji pielgrzymi odmówili wspólnie modlitwę różańcową przed Najświętszym Sakramentem. Następnie kustosz sanktuarium i moderator diecezjalny Żywego Różańca ks. Andrzej Stasiak zaprosił wszystkich na XI Ogólnopolską Pielgrzymkę Żywego Różańca na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 2-3 czerwca br. Spotkanie odbywać się będzie pod hasłem „Różaniec siłą chorych i cierpiących”. Nawiązuje ono do tematyki szóstego roku Wielkiej Nowenny Różańcowej stanowiącej duchowe przygotowanie do jubileuszu 200-lecia powstania Żywego Różańca.

Podczas Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył bp Grzegorz Kaszak kazanie wygłosił ks. Tomasz Zmarzły. Nawiązując do obecności w sanktuarium NMP Anielskiej i nawiedzenia wizerunku Matki Bożej Gietrzwałdzkiej odniósł się do innych znaków ukazujących tę samą osobę – Maryję.

Ponad tysiącletnia historia naszego narodu od samego początku jest złączona z Najświętszą Maryją Dziewicą. Ona była i jest naszą drogą do Chrystusa, naszego Zbawiciela. W tym roku przeżywać będziemy 146 lat od objawień w Gietrzwałdzie. Tam Matka Boża przemówiła po polsku do widzących. Objawienia miały miejsce w 1877 r., od 27 czerwca do 16 września. Maryja ukazywała się 12-letniej Justynie Szafryńskiej i starszej o rok Barbarze Samulowskiej.

Objawiała się w sumie 160 razy. Mówiła: „Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali Różaniec”; „Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta”. Dwa ostatnie zdania Maryi brzmiały: „Nie smućcie się, bo Ja będę zawsze przy was” oraz „Odmawiajcie gorliwie Różaniec”! My jako wspólnota Żywego Różańca wypełniamy te słowa codziennie, bo wiemy, że gdy brak pokoju – trzeba wziąć do ręki różaniec; gdy wokół w naszej ojczyźnie tyle zła i nienawiści – trzeba wołać: Ucieczko grzeszników – módl się za nami!; gdy brak nam wiary i miłości: Pod Twoją obronę! – mówił ks. Tomasz Zmarzły.

Kazanie zakończyła pieśń śpiewana w sanktuarium w Gietrzwałdzie.

Na koniec modlitewnego spotkania w imieniu wszystkich wspólnot życzenia Biskupowi złożyły przedstawicielki Żywego Różańca z parafii pw. św. Antoniego z Dąbrowy Górniczej-Gołonoga. Tradycyjnie wszyscy zgromadzeni na zakończenie udali się na ofiarowanie za ołtarz główny z łaskami słynącą figurą NMP Anielskiej.

W tegorocznej pielgrzymce uczestniczyły 33 zgłoszone, zorganizowane wspólnoty wraz z zelatorkami, duszpasterzami i pocztami sztandarowymi.

Były obecne wspólnoty z dąbrowskich parafii: św. Rafała Kalinowskiego, Królowej Polski, św. Barbary, św. Antoniego, św. Jadwigi Królowej, Chrystusa Króla, Nawrócenia św. Pawła Ap., św. Maksymiliana Marii Kolbego, Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, św. Józefa, NMP Anielskiej, Matki Bożej Szkaplerznej (Strzemieszyce Małe), NMP Matki Kościoła (Ujejsce), Zesłania Ducha Świętego (Ząbkowice), Św. Trójcy z (Błędów) z Dąbrowy Górniczej; Matki Bożej Anielskiej z Jaworzna (Dąbrowa Narodowa); św. Andrzeja Ap., św. Maksymiliana Marii Kolbego z Olkusza; Matki Bożej Fatimskiej, Wniebowzięcia NMP, Podwyższenia Św. Krzyża, Najświętszego Zbawiciela, św. Joachima, Zesłania Ducha Świętego, św. Stanisława BM, św. Floriana, NMP Różańcowej, św. Jacka z Sosnowca; Świętych Archaniołów, św. Wojciecha, Matki Bożej Bolesnej z Czeladzi; św. Honorata Koźmińskiego, św. Katarzyny z Będzina (Grodziec); NMP Wspomożycielki Wiernych z Wysokiej; św. Małgorzaty z Bydlina; św. Michała Archanioła z Łaz; Wniebowzięcia NMP z Jeżówki i św. Antoniego z Wojkowic.

Nie zabrakło indywidulanych czcicieli Maryi modlących się na różańcu.

tekst: Sebastian Strzałkowski
zdjęcia: Zbigniew Dzieciątkowski