Diecezjalny Ośrodek Adopcyjny wsparciem dla rodzin
Przełom maja i czerwca to szczególne dni w rodzinach – 26 maja Dzień Matki, 1 czerwca – Dzień Dziecka. Warto w tych dniach przybliżyć działania Ośrodka Adopcyjnego, który działa przy Diecezjalnym Centrum Służby Rodzinie i Życiu w Sosnowcu.
Choć to nie liczby, a uśmiechnięte twarze dzieci i ich nowych rodziców tworzą obraz działalności ośrodka, warto przywołać konkretne dane, aby uświadomić sobie ogrom pracy, jaki podejmuje ta instytucja. Tylko w ubiegłym roku udało się zawiązać 43 rodziny, w których miejsce znalazło 49 dzieci. Od początku istnienia ośrodka, czyli od lipca 2008 roku, do maja 2015 roku łącznie dzięki działaniom placówki do 259 rodzin trafiło 317 dzieci.
Zdecydowaną większość zgłaszających się do Ośrodka stanowią małżeństwa sakramentalne z co najmniej 5-letnim stażem (choć zdarzają się także osoby samotne). Przekaz wiary i wartości, które ona niesie musi zostać potwierdzona opinią wystawioną przez parafię. Pozostałe warunki do rozpoczęcia procedury są już standardowe i sankcjonowane przez prawo – niekaralność, odpowiednie warunki materialne i zdrowotne.
Co ważne ośrodek pracuje także z rodzicami chcącymi zrzec się dziecka czy kobietami oczekującymi dziecka, a będącymi w trudnej sytuacji życiowej, oferując wsparcie psychologiczne i wskazując instytucje, które mogą służyć pomocą, np. domy samotnej matki.
Warto wspominać o ośrodku adopcyjnym także w kontekście batalii o in vitro, nazywanego jedyną szansą dla bezdzietnych par. "Adopcja to zdecydowanie lepsza decyzja niż sztuczne zapłodnienie. Mamy doświadczenia i świadectwa rodzin, które poddały się tej metodzie i po niepowodzeniu przyszły do nas. Często mówią, że gdyby mogły cofnąć czas, nigdy by się temu nie poddały. Te rodziny są pokaleczone, jednak teraz wybierają – jak sądzę – dobrą drogę, jaką jest adopcja" – tłumaczy Elżbieta Dziubaty, dyrektor Ośrodka, psycholog. Zdarza się także, że w przypadku braku jasnych powodów medycznych, po dokonaniu adopcji czy nawet samym rozpoczęciu procedury adopcyjnej kobiecie udaje się zajść w ciążę.
Na pytanie co powiedziałaby rodzinie wahającej się, czy wybrać adopcję Elżbieta Dziubaty odpowiada: "Warto nie bać się i podjąć kroki – przede wszystkim przyjść i porozmawiać. Jesteśmy po to, by pomagać rodzinom w tym procesie. Wystarczy otworzyć się i spróbować, dowiedzieć się, zobaczyć jak wygląda taka procedura, spotkać się na warsztatach z innymi parami borykającymi się z tym samym problemem. Wiele z tych par zaprzyjaźnia się, utrzymują się relacje poparte wspólnym doświadczeniem. Czas procedury jest dostosowany do potrzeb rodziny, nie wiąże się też ona z żadnymi kosztami. Nie trzeba się bać.."
20 czerwca Ośrodek wraz z Diecezjalnym Centrum Służby Rodzinie i Życiu oraz parafią Chrystusa Króla w Sosnowcu-Klimontowie organizuje też spotkanie rodzin adopcyjnych, na które zaproszone zostały wszystkie rodziny zawiązane przez placówkę. To kolejna szansa dla rodzin na wspólne spędzenia czasu – najpierw na modlitwie podczas Eucharystii w parafii Chrystusa Króla, a następnie rozmowach i zabawie podczas pikniku.
Informacje o funkcjonowaniu Ośrodka można znaleźć także na stronie www.rodzina.sosnowiec.pl/osrodek-adopcyjny