Diecezjanie na finale Olimpiady Teologii Katolickiej

Data dodania: 2024.04.08

W dniach od 4 do 6 kwietnia 2024 r. odbył się finał ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej. Temat „Zasady społeczne w nauczaniu Kościoła” został wybrany przez diecezję radomską - organizatora tegorocznego konkursu. Wydarzenie współtworzył także ks. prof.dr hab. Piotr Tomasik z Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Miejscem spotkania było seminarium duchowne w Radomiu, które dało gościnę 120 uczniom szkół ponadpodstawowych z całej Polski.

W czwartek odbyło się uroczyste rozpoczęcie, podczas którego mogliśmy poznać wszystkich uczestników, a także zobaczyć film o historii Radomia. W piątek po zakończeniu etapu pisemnego odbyła się wycieczka do Wsi Radomskiej oraz muzeum Radomia. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić zabytki sakralne oraz uczestniczyć w uroczystej Mszy św. Piątkowy wieczór umilił chrześcijański koncert zespołu muzycznego z Radomia oraz wizyta bp. Marka Solarczyka. Sobotnie przedpołudnie było czasem ogłoszenia finalistów oraz dziesięciu laureatów, którzy w etapie ustnym walczyli o pierwsze trzy miejsca. Przedstawicielami naszej diecezji, którzy otrzymali tytuł finalisty, są:

- Łucja Trepka z Zespołu Szkół nr 1 w Olkuszu (katecheta Małgorzata Szostak),
- Krzysztof Mędrek z IV Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu (katecheta Małgorzata Bryzik),
- Kacper Paśko z IV Liceum Ogólnokształcącego w Sosnowcu (katecheta Anna Matusewicz).

Dziękujemy wolontariuszom z miejscowej oazy Ruchu Światło-Życie, którzy dbali o prawidłowy przebieg spotkania i służyli przy posiłkach. Gratulujemy zapału, który towarzyszył olimpijczykom w poznawaniu Katolickiej Nauki Społecznej Kościoła. Życzymy, aby zdobyta wiedza przełożyła się na praktykę chrześcijańskiego życia w społeczeństwie.

Małgorzata Szostak
nauczyciel religii