Dom Biskupi: spotkanie neoprezbiterów z Biskupem

Data dodania: 2021.11.27

Jak co roku, neoprezbiterzy diecezji sosnowieckiej odbywają jedno ze swoich spotkań formacji stałej w Domu Biskupim przy Katedrze pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu. To okazja do wysłuchania konferencji ascetycznej oraz wspólnej modlitwy i rozmowy z bp Grzegorzem Kaszakiem. Tegoroczne spotkanie odbyło się w sobotę 27 listopada.

Konferencję wygłosił ks. Paweł Nowak – penitencjarz diecezjalny, który od ponad 20 lat towarzyszy nowo wyświęconym księżom naszej diecezji w ich pierwszym roku kapłaństwa.

W swojej konferencji podjął temat sakramentu pokuty. Przypomniał, że kapłan nie tylko powinien spowiadać penitentów, ale najpierw sam być penitentem, czyli regularnie korzystać ze spowiedzi.

- Z jakiego powodu powinniśmy chodzić do spowiedzi? Może odpowiedź na to pytanie zabrzmi paradoksalnie, ale nie z powodu grzechów powinniśmy się spowiadać. Powinniśmy to robić z miłości do Pana Boga – zauważył ks. Nowak podkreślając, że sakrament pokuty powinien prowadzić przede wszystkim do zmiany i nawrócenia, a nie jedynie do wymienienia swoich grzechów.

Kontynuując refleksję o miłości, jako motywie skłaniającym człowieka do spowiedzi, ks. Nowak podkreślił niemniej ważny wymiar wolności, w którym miłość dojrzewa:

- Naturalnym środowiskiem rozwoju miłości jest wolność. Czasami jednak używamy takiego skrótu myślowego „muszę iść do spowiedzi”. Zgrzeszyłem, więc „muszę” się wyspowiadać. Ważne jest jednak, aby pod tym wyrażeniem była w nas świadomość czegoś innego: „idę, bo kocham Cię, Panie” – zaznaczył penitencjarz diecezjalny.

Ks. Nowak zauważył, że tylko spowiedź umotywowana miłością do Boga jest wystarczająco trwałą motywacją, aby w życiu księdza nie zaniedbać korzystania z sakramentu pokuty, albo nawet z niego nie zrezygnować.

- Jeżeli w duszy kapłańskiej zabraknie miłości do Chrystusa, to z powodu samych grzechów nie będzie się spowiadał. Jeśli zabraknie tej miłości, to taki kapłan zostanie w końcu sam ze swoim grzechem. A niestety tak czasami bywa. Jeśli będzie miłość do Pana Boga, to nie braknie woli pojednania się z Nim i przeproszenia Go za grzechy – podsumował ks. Nowak.

W wydarzeniu wzięli udział tegoroczni neoprezbiterzy - ks. Wojciech Jarczyk (wikariusz w parafii pw. Chrystusa Króla w Sosnowcu) oraz ks. Tomasz Jaskuła (wikariusz w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowie Górniczej). Spotkanie zakończyło się wspólną Mszą świętą w kaplicy Domu Biskupiego oraz kapłańskim obiadem.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech