Dom SZILO: spotkanie Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej

Data dodania: 2023.04.22

Bp Grzegorz Kaszak podczas spotkania, które miało miejsce 22 kwietnia w Domu SZILO w Czeladzi, powołał nowy skład Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej. Zadaniem tego organu konsultacyjnego jest wspieranie Biskupa Diecezjalnego w realizacji zadań pastoralnych.

W skład Rady Duszpasterskiej wchodzą osoby wskazane jego dekretem. Członkowie należący do rady pochodzą z poszczególnych środowisk budujących sosnowiecką wspólnotę diecezjalną.

To księża-pracownicy Kurii Diecezjalnej i jej wydziałów, duszpasterze parafii i placówek na terenie diecezji, przedstawiciele zakonów, wspólnot, grup i stowarzyszeń. Połowę składu Rady Duszpasterskiej stanowią osoby świeckie.

Wydarzenie rozpoczęło się wspólną modlitwą Koronką do Bożego Miłosierdzia w kaplicy.

W czasie spotkania rozpoczynającego kadencję nowej rady bp Grzegorz Kaszak przedstawił najważniejsze cele i wydarzenia o charakterze duszpasterskim, których organizacji podejmie się diecezja sosnowiecka. Wśród nich znalazły się m.in. przygotowania do beatyfikacji Rodziny Ulmów z Markowej, zamordowanej za ukrywanie Żydów podczas II wojny światowej.

Ks. Andrzej Nackowski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej przypomniał hasło roku duszpasterskiego „Wierzę w Kościół Chrystusowy” i w jego świetle ukazał problemy i zadania w Kościele na najbliższe trzy lata. Zachęcił, aby ten temat włączać w duszpasterstwo parafialne i wspólnotowe, aby ukazać Kościół jako święty i powszechny, wbrew medialnemu przekazowi, często nieprzychylnemu Kościołowi.

Ks. Nackowski przypomniał też o organizowanej 20 maja na Placu Papieskim kolejnej rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Sosnowcu. Uczulał, aby włączyć się w promocję tego wydarzenia, zwłaszcza wśród młodzieży.

Jako trzecią kwestię poruszył zbliżający się Rok Jubileuszowy 2025, który będzie odbywał się pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. W ramach przygotowania do Roku Jubileuszowego refleksji w Kościele ma być poddana modlitwa „Ojcze nasz”.

W czasie spotkania był przewidziany czas na wzajemne poznanie się członków Rady Duszpasterskiej oraz przestrzeń na wolne wnioski. Osoby, które zawitały po raz pierwszy do Domu SZILO miały również możliwość zwiedzenia budynku i zapoznania się z jego zapleczem i możliwościami organizacji wydarzeń duszpasterskich i pozaduszpasterskich.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech