Dzisiaj w Betlejem wesoła nowina

Data dodania: 2013.11.19

100 lat to piękny wiek. A właśnie tyle liczy sobie dom, który od 12 lat zamieszkują członkowie wspólnoty Betlejem z Jaworzna. W świętowaniu jubileuszu towarzyszył im Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, który poświęcił salę oratorium, gdzie odbył a się Msza św., oraz jadalnię.

Uroczystość odbyła się 16 listopada. Mszę św. wraz z Biskupem koncelebrowali ks. Mariusz Karaś, ks. Krzysztof Bendkowski, ks. Józef Lenda i ks. Mirosław Tosza. W swojej homilii Ksiądz Biskup podkreślał biedę, z jaką zmagał się Zbawiciel w czasie początków swojego ziemskiego życia. "Dla Boga nikt nie jest odrzucony, nikt nie jest 'z marginesu'" mówił Biskup opisując pasterzy, którzy jako pierwszy zostali zaproszeni do Chrystusa. Opisując świętą Rodzinę podkreślał, że w boskim zamyśle właśnie rodzina jest drogą, która pozwoli uwolnić się od zła. "Tu będzie wzrastał Chrystus, a więc jest to miejsce dobre także dla ciebie – twojego rozwoju. Ono da ci poczucie bezpieczeństwa. To droga prowadząca do zbawienia" – podkreślał. "Dziś chylimy czoła przed tymi, którzy tę wspólnotę na wzór rodziny budują!" – mówił Biskup dziękując wszystkim, którzy wspomagają wspaniałą inicjatywę jaworznickiej Wspólnoty.

Po Mszy św. odbyło się wręczenie przygotowanych przez mieszkańców ikon i płaskorzeźb, które otrzymali przyjaciele Wspólnoty, oraz recital Antoniny Krzysztoń. Elementem jubileuszu był także odbywający się dzień później charytatywny koncert zespołu "Raz-Dwa-Trzy", któremu towarzyszyła wystawa prac mieszkańców oraz fotografii dokumentujących ich codzienność.

Wspólnota Betlejem to grupa, której powołaniem i misją jest służba ubogim. Zajmując stuletni budynek byłej szkoły wspomagają się wzajemnie – wspólnie pracują troszcząc się o dom i dzięki temu odzyskując wiarę w sens swojego życia. Mieszkają tu osoby "po przejściach" – bezdomni, uzależnieni, samotni i chorzy.

"To nie ma być getto dla bezdomnych, ale miejsce spotkania, które zmienia. Nic nie boli tak bardzo jak samotność. Ubodzy potrzebują spotkania z innymi, ale też wszystkie rodziny potrzebują spotkania z ubogimi" – tłumaczy ks. Mirosław Tosza, duchowy opiekun Wspólnoty, który w 2001 roku zamieszkał tu z pierwszymi dwoma bezdomnymi. Dziś w domu mieszka ponad 20 osób.

Kilka lat temu podjęto wyzwanie przekształcenie i rozbudowy budynku , by mógł służyć jeszcze większej liczbie osób, inspirując się twórczością austriackiego artysty Friedensreicha Hundertwassera. Inspirowane jego twórczością wnętrza, m.in. poświęcone przez biskupa oratorium z kominkiem i jadalnia, ale także wykończone wcześniej... toalety robią imponujące wrażenie. W podobnym stylu mają być przebudowane pozostałe pomieszczenia, stylu Hundertwassera ma nabrać także elewacja gmachu, który dodatkowo mieszkańcy chcą rozbudować o kawiarnię. Ma ona stać się miejscem spotkań, koncertów i wystaw, ale przede wszystkim serwować kawę z własnej palarni i domowe ciasto. Znajdą tu zatrudnienie osoby bezdomne i bezrobotne ze wspólnoty.

Inspirowanie się stylem austriackiego artysty ma znaczenie także symboliczne – te przestrzenie tworzy się z odpadków, odłamków, które razem nabierają sensu, stają się cenne i wartościowe. Jak pisze w "Manifeście resztek" ks. Mirosław Tosza "Są też Ludzie – Resztki: złamani różnymi ciężarami, poobijani przez cierpienie i krzywdę, zmiażdżeni biedą i beznadzieją – odrzuceni przez samych siebie, pozbawieni szacunku przez możnych i wpływowych, egzystują w miejscach ostatniej kategorii, trzecich i czwartych światach(...). Zepchnięci na margines kryją się za murem agresji, frustracji i strachu, otumaniają nałogiem, by zapomnieć. (...) Mówimy o nich: „margines", „wyrzutki społeczne", „wykluczeni", „menele", „darmozjady", „nieroby" – wstydliwa Resztka naszej cywilizacji, produkt uboczny komercji i bezwzględnej rywalizacji. Co z nimi zrobić? Gdzie ich zesłać, by nie psuli naszego dobrego samopoczucia, za jaki mur i do jakiego getta – byle jak najdalej, poza zasięg naszych oczu... Co zrobić z Ludźmi – Resztkami ?!"

I jak odpowiedzią na wykorzystanie resztek materialnych są projekty Hundertwassera, tak Wspólnota daje pomysł na tych ludzi, którzy chcą odzyskać wiarę w siebie i stać się pełnoprawnymi członkami społeczności.

Więcej informacji o Wspólnocie można znaleźć na stronie www.wspolnotabetlejem.pl

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.