Festiwal kolęd zaprasza uczestników do 30. edycji

Data dodania: 2023.11.09

Na stronie www.mfkip.pl mogą już rejestrować się chóry, zespoły, soliści i duety chcące wziąć udział w jubileuszowej, 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Organizatorzy na zgłoszenia czekają do 27 listopada. Tegoroczne kolędowe święto odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Grudniowe eliminacje odbędą się w 32 miastach na terenie całej Polski, a także na Litwie, Ukrainie, Białorusi i - po raz pierwszy - we Włoszech (w Rzymie).

W diecezji sosnowieckiej eliminacje odbędą się w Będzinie (13 grudnia w szkole muzycznej), Dąbrowie Górniczej (8 grudnia w MOPT) i Jaworznie (w ramach przeglądu Złota Kantyczka w dniach 4-8 grudnia). Ponadto organizatorzy przygotowali eliminacje w Bielsku Białej, Bydgoszczy, Częstochowie, Dębnie, Dobrodzieniu, Gnieźnie, Goleniowie, Katowicach, Kielcach, Kołobrzegu, Krakowie, Krasnobrodzie, Lublinie, Łambinowicach, Łazach, Łodzi, Mikołowie, Nowej Soli, Olsztynie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Raciborzu, Radomiu, Rybniku, Sanoku, Tarnowskich Górach, Tuchowie, Warszawie i Wrocławiu.

- Każdy z solistów i duetów śpiewa dwie kolędy, zaś zespoły i chóry trzy. Festiwal przeznaczony jest dla amatorów (absolwentów szkół muzycznych maksymalnie I stopnia), a w interpretacjach jesteśmy otwarci zarówno na tradycyjny śpiew sakralny, jak i nowoczesne akcenty muzyczne. Byleby czuć było w tym świąteczną radość z tego, że do swoich stworzeń przychodzi prawdziwy Bóg - mówi dyrektor Festiwalu, ks. Piotr Pilśniak i zaznacza, że udział w Festiwalu jest całkowicie bezpłatny.

Przy okazji jubileuszu strona Festiwalu www.mfkip.pl została gruntownie przebudowana i odświeżona, by godnie reprezentować wydarzenie odbywające się z tak wielkim rozmachem. Zapraszamy także na media społecznościowe Festiwalu, szczególnie nowe konto w serwisie Instagram.

Wielki finał jubileuszowej edycji odbędzie się w dniach 7-14 stycznia 2024 r. W niedzielę, 7 stycznia o godz. 17.00 w kościele Świętej Trójcy, gdzie zaczęła się historia Festiwalu, odprawiona zostanie połączona z koncertem dziękczynna Msza św. połączona z koncertem.

Dwa dni później, we wtorek 9 stycznia organizatorzy zapraszają do Hali Widowiskowo-Sportowej Będzin Arena na Koncert Inauguracyjny w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca “MAZOWSZE” im. Tadeusza Sygietyńskiego (informacje o godzinie i bezpłatnych wejściówkach opublikowana zostanie niebawem na stronie Festiwalu).

Od 11 do 13 stycznia trwać będą całodzienne przesłuchania finałowe zwycięzców eliminacji. W niedzielę, 14 stycznia o godz. 16.00, zapraszamy na Koncert Galowy z ogłoszeniem zdobywcy nagrody Grand Prix oraz prawykonaniem zwycięskiego utworu III konkursu kompozytorskiego, który został ogłoszony w tym roku. Przesłuchania i Koncert Galowy także odbędą się w Będzin Arenie, a dodatkowo ich transmisję będzie można oglądać na stronie Festiwalu.

Udział oraz wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

tekst: Jarosław Ciszek
foto: Piotr Wyparło MFKiP

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.