Fundacja PGNiG nowym Partnerem Strategicznym Festiwalu Kolęd
Największy kolędowy festiwal w Europie i jeden z największych amatorskich przeglądów muzycznych w Polsce czyli Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika, który od 27 lat odbywa się w Będzinie, ma nowego Partnera Strategicznego. Została nim Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
- Wsparcie Festiwalu Kolęd i Pastorałek jest dla nas zaszczytem. To wydarzenie skupia bardzo wartościowych ludzi, dla których tradycja i patriotyzm są ważnymi wartościami w życiu. Dzisiejszy patriotyzm to codzienna praca dla Ojczyzny, dla bliźniego, a także solidarność wspólnotowa – dlatego tak ważna jest organizacja tego typu projektów. Spółka PGNiG S.A. ogromnie ceni takie przedsięwzięcia, dlatego dziękujemy serdecznie organizatorom za coroczną pracę przy tak szczytnym wydarzeniu oraz za wyróżnienie Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza mianem Strategicznego Partnera – mówi Jarosław Wróbel, wiceprezes zarządu PGNiG.
- Przy organizacji przedsięwzięcia, gromadzącego co roku na kolędowaniu dziesiątki tysięcy osób niezwykle ważne jest stabilne finansowanie, zwłaszcza w trudnych czasach, jakie obecnie wszyscy przeżywamy. Cieszymy się, że Fundacja PGNiG zaufała nam, przekazując środki na 27. edycję Festiwalu i mamy nadzieję na owocną współpracę także w przyszłości. Ten mecenat jest niezwykle istotny dla całej polskiej kultury, której czujemy się ważną częścią – mówi ks. Piotr Pilśniak, dyrektor Festiwalu.
Swojej radości nie kryje też Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak: - Serdecznie dziękuję Fundacji PGNiG za wsparcie, dzięki któremu artyści w każdym wieku z całej Polski, a także Litwy, Ukrainy i Białorusi, mogą brać udział w doskonale przygotowanym i zyskującym coraz większy prestiż przeglądzie muzycznym oraz pielęgnować wartości religijne i patriotyczne.
Będziński Festiwal to wielka promocja dla młodych talentów i niejednokrotnie ważny krok na drodze do muzycznej kariery. To też okazja do przybliżenia roli, jaką polska tradycja kolędowa ma w kształtowaniu narodowego ducha, a także popularyzowanie tradycji regionalnych i folklorystycznych – w zakresie samych kolęd i pastorałek, ale także strojów i obrzędowości. Obecność polonijnych zespołów ze wschodu to także wspaniała okazja do przypominania o polskich korzeniach mieszkańców byłych republik radzieckich i podsycanie ducha polskości.
Ze względu na epidemię koronawirusa 27. edycja kolędowego przeglądu odbędzie się w zmienionej formie. - W tym niełatwym czasie usilnie pracujemy nad tym, by zaproponowana formuła była przede wszystkim bezpieczna, a Festiwal pozostał wielkim świętem polskiego kolędowania, otwartym na wszystkich niezależnie od wieku – mówi rzecznik Festiwalu, Jarosław Ciszek.
Niebawem na stronie Festiwalu www.mfkip.pl pojawi się nowy regulamin. Znajdziemy w nim zapis, że I etap, dotychczas przeprowadzany w ponad 30 miastach w Polsce oraz za naszą wschodnią granicą będzie miał charakter zdalny – uczestnicy będą przesyłać nagrane występy, które oceni powołana komisja.
Jeśli tylko przepisy dotyczące przeciwdziałania epidemii nie ulegną zaostrzeniu, w finale Festiwalu, do którego dostanie się ponad setka najlepszych solistów, chórów i zespołów z I etapu, organizatorzy umożliwią prezentacje w specjalnie przygotowanych kilku miejscach w Polsce w dniach 7-9 stycznia 2021 r. Dzięki transmisji na żywo występy oceniać będzie znajdująca się w Będzinie komisja, złożona z profesorów polskich uczelni muzycznych. – Te kilka lokalizacji zapewni nam możliwość odpowiedniego przygotowania i zabezpieczenia sceny przed każdym występem oraz pozwoli na uniknięcie stłoczenia wykonawców – dodaje rzecznik MFKiP.
Możliwość zgłoszeń przez zamieszczony na stronie Festiwalu formularz uruchomiona zostanie na początku września.