Jangrot: Jubileusz parafii i miejscowości
W tym roku Jangrot połączył celebrację trzech ważnych rocznic: 700-lecie lokacji wsi, 200. rocznicę konsekracji świątyni parafialnej i 90-lecie lokalnej jednostki OSP. Rocznicowej sumie odpustowej, w której obok proboszcza ks. Andrzeja Bila celebrowali księża pochodzący z parafii Jangrot, przewodniczył bp Grzegorz Kaszak.
W ciepłych słowach skierowanych do gospodarzy Biskup, gratulując parafii pięknego jubileuszu, docenił zaangażowanie i wysiłek włożony w renowację świątyni. W kazaniu sosnowiecki ordynariusz przywołał nauczanie patrona parafii św. Jana Chrzciciela, które pomimo upływu 2 tysięcy lat wciąż może spełnić rolę drogowskazu dla współczesnego człowieka i świata.
Po zakończonej Eucharystii Biskup poświęcił specjalnie przygotowaną tablicę, upamiętniającą jubileusz oraz rzeźbioną w drewnie figurę św. Floriana, która stanęła obok miejscowej remizy strażackiej, z racji obchodzonej równocześnie kolejnej rocznicy – 90-lecia istnienia OSP w Jangrocie.
Wieś Jangrot powstała na terenach będących własnością biskupów krakowskich i pierwotnie nazywała się Biskupice. Dokument jej lokacji na prawie niemieckim, datowany na 10 maja 1324 r., wystawił biskup Nanker, herbu Oksza (1320 – 1326). Obecną nazwę wieś wywodzi od kolejnego jej zarządcy, biskupa krakowskiego Jana Grota, herbu Rawicz (1327-1347), który w 1346 r. erygował również miejscową parafię.
Obecny budynek kościoła parafialnego w Jangrocie, jest trzecim z kolei w historii parafii. Pierwszy, z drewna modrzewiowego, pw. Wszystkich Świętych, zbudowany został prawdopodobnie za czasów biskupa Jana Grota w 1346 r.
Drugi, też drewniany, pod wezwaniem Wszystkich Świętych, wybudowany był w latach 1515-1519. Rozebrano go przed 1809 r. Fundator trzeciej świątyni jangrockiej, biskup krakowski Jan Paweł Woronicz przyjął za patrona parafii św. Jana Chrzciciela. Zaprojektowany przez krakowskiego architekta Antoniego Becka kościół wybudowany został w latach 1822-1824 w stylu klasycystycznym. Jego konsekracja nastąpiła 29 sierpnia 1824 roku.
W ostatnich 10 latach zarówno sama świątynia, jak i jej otoczenie zostały gruntownie odnowione. Przyczyniło się do tego skuteczne pozyskiwanie środków od instytucji państwowych i samorządowych, a także hojnych parafian i sponsorów.
W jangrockim kościele jest 5 ołtarzy, w tym 3 w przedniej części świątyni w kształcie sarkofagów. W ołtarzu głównym znajduje się obraz przedstawiający św. Jana Chrzciciela i św. Pawła Apostoła, patronów biskupa Woronicza, nad ich głowami przedstawiona jest Matka Boża, otoczona gronem aniołów, wskazująca Pana Jezusa, który błogosławi świat, a wysoko - św. Michał Archanioł.
W nawie kościoła, w pobliżu prezbiterium po lewej stronie jest ołtarz z obrazem Pana Jezusa ukrzyżowanego - pod krzyżem stoją Matka Boża, św. Jan Ewangelista i św. Maria Magdalena. W ołtarzu po prawej widnieje obraz Opatrzności Bożej, przedstawiający Pana Jezusa cudownie rozmnażającego chleb i karmiącego nim tłum głodnych ludzi.
Obrazy w tych ołtarzach namalował znakomity artysta – Michał Stachowicz, przyjaciel biskupa. Autora obrazu do wielkiego ołtarza nie ustalono, ale wiadomo, że wszystkie trzy obrazy były darem fundatora kościoła, czyli biskupa Jana Pawła Woronicza.
Na ścianach w środku nawy usytuowano kolejne dwa ołtarze. Po lewej stronie widnieje wizerunek rodziny, z centralną postacią św. Anny (przy parafii istniało od XVII wieku bractwo św. Anny) w towarzystwie Matki Bożej z dzieciątkiem Jezus, św. Józefem i św. Joachimem – autorstwa Mistrza Jerzego z lat 1515 -1517, a na zasuwie - obraz św. Mikołaja z XVI w. W ołtarzu po prawej stronie widnieje obraz Matki Bożej, a na zasuwie - św. Antoni Padewski. Organy, wykonane w warszawskiej firmie Szymańskich, zostały zakupione w 1887 roku i służą do dzisiaj.
Kościół parafialny p.w. św. Jana Chrzciciela jest najstarszym zachowanym zabytkowym obiektem w Jangrocie i jest wpisany na listę zabytków.
tekst: Ewa Barczyk
zdjęcia: Ewa Barczyk, Piotr Lorenc