Jaroszowiec: odpust i 30-lecie parafii

Data dodania: 2025.05.27

W niedzielę, 25 maja, parafia pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Jaroszowcu przeżywała odpust parafialny połączony z jubileuszem 30-lecia istnienia parafii. Mszy św. przewodniczył bp Artur Ważny, który wygłosił również kazanie.

Biskup, nawiązując do Apokalipsy św. Jana, przypomniał, że choć w niebie nie będzie już świątyń zbudowanych ludzką ręką, to ziemskie kościoły są obrazem tej wielkiej, wiecznej rzeczywistości.

- Ta świątynia jest wyjątkowym miejscem, oddzielonym od codzienności, które przypomina nam o celu naszego życia: o wieczności - podkreślił hierarcha.

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że Maryja, Wspomożycielka Wiernych, którą czci jaroszowiecka wspólnota, jest szczególnym przewodnikiem na drodze wiary.

- Maryja uczy nas, że Ojciec jest większy. Ona sama dojrzewała w wierze, przechodziła przez niezrozumienie, aż po największe doświadczenie pod krzyżem, kiedy nie rozumiała, ale trwała - mówił bp Ważny.

Biskup zachęcał, by w życiu duchowym nie zatrzymywać się na chęci „wiedzenia wszystkiego”, ale by podjąć decyzję zaufania Bogu.

- Wiara różni się od wiedzy. Często dopiero, gdy ufamy Bożemu słowu, zaczynamy rozumieć - przypomniał.

Jednym z ważnych akcentów homilii była refleksja nad pokojem serca.

- Jezus mówi: „Pokój mój daję wam”. Maryja uczy nas, jak zdobywać ten pokój - przez zniszczenie wrogości w sobie. Żaden człowiek nie jest naszym wrogiem, prawdziwym przeciwnikiem jest grzech, egoizm i pycha - podkreślił kaznodzieja.

Nie zabrakło też odniesień do codzienności wiary:

- Nasz Bóg jest Bogiem radości, ucztowania, świętowania. Dlatego dziś celebrujemy nie tylko odpust, ale i wdzięczność za 30 lat tej wspólnoty, tego miejsca, które przez trzy dekady było przestrzenią spotkania z Bogiem i Maryją - zaznaczył bp Ważny.

Parafia w Jaroszowcu została erygowana 1 lipca 1994 roku przez biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego. Początkowo mieszkańcy miejscowości należeli do parafii w Chechle. Kościół pw. NMP Wspomożenia Wiernych został poświęcony 28 maja 1995 roku. Świątynia, zaprojektowana przez architekta Marka Piotrowskiego, powstała dzięki zaangażowaniu mieszkańców, którzy wznosili ją własnym wysiłkiem i pracą. Pierwszym proboszczem był ks. Stanisław Wybański. Obecnie w parafii posługuje ks. Jan Wieczorek.

tekst: Mikołaj Wójtowicz

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.