Jasna Góra: Msza w Bazylice na zakończenie pielgrzymki

Data dodania: 2022.08.25

Uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka w jasnogórskiej bazylice pw. znalezienia Krzyża Świętego i narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie zakończyła się XXXI Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę (Pielgrzymka Zagłębiowska).

Mszę św. wraz z Biskupem koncelebrował ks. Mariusz Karaś, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu oraz ks. Paweł Tracz, dyrektor Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, księża będący duchowymi opiekunami grup. Ojcem duchownym pielgrzymki był ks. Michał Borda, którego konferencje tematyczne poświęcone były Eucharystii.

Swoją homilię sosnowiecki ordynariusz zaczął od przytoczenia refleksji kard. Wyszyńskiego o znaczeniu i roli Maryi w życiu narodu. Jak podkreślił, nawet Bóg jej potrzebował i najpierw była pomocą samemu Bogu, choć Bóg mógł wybrać inny sposób przyjścia na ziemię. Z niej się począł i całkowicie się jej zawierzył jako dziecko.

- Dziecko, to maleństwo, nie jest w stanie ani się nakarmić, ani przyodziać. Całkowicie zależy od innych osób. I Pan Bóg wybrał Maryję, żeby się nim opiekowała i otoczyła go matczyna troską. A były momenty bardzo tragiczne, które wymagały od tej kobiety odwagi i wielkiego poświęcenia. To choćby ten moment, kiedy w środku nocy dowiaduje się św. Józef, że okrutny król Herod chce zabić dzieciątko – mówił bp. Kaszak podkreślając, że jedną z takich trudnych chwil była ucieczka Świętej Rodziny do Egiptu.

Jednym z takich trudnych momentów była również śmierć na krzyżu. Chrystusa opuścili wówczas prawie wszyscy, za wyjątkiem Jego matki.

- Pan Jezus dobrze wiedział, że na swojej matce może się wesprzeć. „Ona mnie nie zawiedzie”. I tak najcenniejszą osobę, którą miał – nam ją ofiaruje i daje mówiąc do ucznia pod krzyżem „Oto matka Twoja”.

Bp Grzegorz przytoczył również wydarzenia sprzed 100 laty, z wojny polsko-bolszewickiej, kiedy w 1920 r. wojska sowieckie podeszły pod Warszawę licząc, że zdobędą nie tylko Polskę, ale i całą Europę.

Powołał się również na opinie z tamtego czasu, że bez pomocy Boga, zwycięstwo nie byłoby możliwe. Dodał, że w tamtym czasie wszystkie kościoły Warszawy były otwarte i trwała w nich adoracja Najświętszego Sakramentu, a na Jasnej Górze odbyło się poświęcenie Polski Matce Bożej, Królowej Polski.

Ostatnim akcentem Pielgrzymki Zagłębiowskiej będzie metropolitalna Eucharystia sprawowana 25 sierpnia o godz. 19:00 na wałach jasnogórskich. We wspólnej modlitwie zjednoczą się pielgrzymi z diecezji sosnowieckiej, archidiecezji częstochowskiej i diecezji radomskiej. 

W tegorocznej Pielgrzymce Zagłębiowskiej wzięło udział blisko 900 pątników świeckich, którym posługiwało 35 kapłanów. Pielgrzymi wędrowali w 16 grupach. 

Ostatnią częścią Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę będzie Pielgrzymka Jaworznicka, która odbędzie się w dniach 3 - 8 września.

tekst: Mikołaj Wójtowicz
zdjęcia: ks. Przemysław Lech

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.