Jasna Góra: Pielgrzymka Olkuska dotarła do celu!

Data dodania: 2022.08.13

Blisko 1000 uczestników Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę (Pielgrzymki Olkuskiej) po pięciu dniach wędrówki dotarło 13 sierpnia do Jasnogórskiego Sanktuarium. Pątnicy obok osobistych intencji zanieśli do Czarnej Madonny również tę dziękczynną za 30 lat istnienia Diecezji Sosnowieckiej.

Hasłem pielgrzymki były słowa W Krzyżu – miłości nauka, które odwołują się do trwającej w Diecezji Sosnowieckiej jubileuszowej Peregrynacji Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego i relikwii św. Jana Pawła II. Pielgrzymi wędrowali na Jasną Górę po raz trzydziesty pierwszy, aby z ufnością powierzyć Maryi wszystkie swoje intencje, a zwłaszcza tę o pokój na świecie i o zakończenie wojny na Ukrainie.

Diecezja Sosnowiecka zgodnie z lokalną tradycją pielgrzymuje do Częstochowy w czterech turach. Pielgrzymka Olkuska wyrusza zawsze jako pierwsza 9 sierpnia z Bazyliki św. Andrzeja w Olkuszu, aby dotrzeć do celu 13 sierpnia.

W tym roku uformowało się 10 grup pielgrzymkowych m.in. z Olkusza, Wolbromia, Sułoszowej, Przegini, Jaworzna, Klucz, Sławkowa i Pilicy. Najliczniejszymi były: Grupa Rodzin z Olkusza (żółto-niebieska) oraz grupa błękitna z dekanatu sułoszowskiego.

Organizatorami pielgrzymki, podobnie jak w latach ubiegłych, byli: ks. Paweł Tracz (dyrektor pielgrzymki) oraz ks. Grzegorz Woszczek (wicedyrektor). Za liturgię oraz mobilną kaplicę odpowiadał ks. Paweł Stec.

Pielgrzymka Olkuska została objęta patronatem i wsparciem Województwa Małopolskiego, a wśród pielgrzymów grupy biało-niebieskiej (Olkusz) wędrował Wojewoda Małopolski – Łukasz Kmita.

W tym roku ojcem duchownym pielgrzymów jest ks. Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Każdego dnia na pątniczym szlaku zarezerwowano specjalny czas na Eucharystię i naukę rekolekcyjną, którą głosił ks. Borda.

- Temat tegorocznych konferencji związany był z Eucharystią w kontekście trwającego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce, przeżywanego pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa.” – tłumaczy ks. Borda. - Chciałem te cztery konferencje przeznaczyć na bliższe przyjrzenie się poszczególnym częściom Mszy Świętej, aby wyjaśnić symbole i znaki, dzięki czemu wierni mogą z większą świadomością uczestniczyć w Eucharystii. Przesłania po tych konferencjach są dwa: pierwsze – strzeżmy i pilnujmy Eucharystii; drugie – strzeżmy i pilnujmy katechezy, bo szkolne nauczanie religii doprowadza współczesne młode pokolenie do ołtarza – podkreśla ks. Michał Borda, ojciec duchowny pielgrzymów.

O swoim doświadczeniem pielgrzymowania mówi Dawid Domagalski z grupy złotej (Jaworzno):

- Każdy z nas przyzwyczaił się do komfortów, do swojej sfery przebywania. To jest pewna lekcja pokory. Musisz wyjść poza tę sferę. Pielgrzymka jest świetną okazją do takiego wyjścia. Jest to też inna forma modlitwy, gdzie klękasz wieczorem do modlitwy. To jest coś innego, niż rytuał.

To też powoduje odświeżenie wiary. Idąc na pielgrzymkę - masz też więcej czasu na przemyślenia. Ja akurat kieruję ruchem, ale są też momenty, kiedy mogę sobie pozwolić na taki komfort wyłączenia się i zastanowieniem się nad kwestiami duchowymi i tego, gdzie jesteś w swoim życiu – dzieli się Dawid Domagalski.

Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę (Pielgrzymka Olkuska) zakończy się 13 sierpnia uroczystą Mszą Świętą sprawowaną o 16:00 w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem Biskupa Sosnowieckiego – Grzegorza Kaszaka.

23 sierpnia z Będzina na pielgrzymi szlak wyruszy druga część Pieszej Pielgrzymki Diecezji Sosnowieckiej – Pielgrzymka Zagłębiowska. Pątnicy z Zagłębia dotrą na Jasną Górę 25 sierpnia, w przeddzień uroczystości NMP Częstochowskiej.

Pozostałe dwie części Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę - jaworznicka i wolbromska - odbędą się odpowiednio w dniach 3-8 września oraz 16-18 sierpnia.

tekst: ks. Przemysław Lech

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.