Jaworzno: 50-lecie kapłaństwa ks. Stanisława Janickiego

Data dodania: 2021.04.19

- Kiedy byłem jeszcze w seminarium, w kaplicy przy ul. Podzamcze, gdzie gromadziliśmy się na Mszy Świętej, przed naszymi oczami widniał napis „Nie wyście mnie wybrali, ale ja was wybrałem, abyście szli i owoc przynosili. I aby owoc wasz trwał.” – mówił ks. kan. Stanisław Janicki wspominając 6-letni okres formacji w seminarium. W niedzielę 18 kwietnia wraz ze wspólnotą parafialną na Borach w Jaworznie świętował 50-lecie kapłaństwa.

Ks. Janicki święcenia kapłańskie przyjął na Wawelu w Niedzielę Palmową 4 kwietnia 1971 roku z rąk kard. Karola Wojtyły, metropolity krakowskiego.

- Czcigodny Jubilacie, Drogi Wujku, dziękujemy za ten czas Twojego kapłańskiego życia. Dziękujemy za każdą sprawowaną przez Ciebie Eucharystię. Za każdego penitenta, który skorzystał z Twojej posługi w konfesjonale, za wszystkich ochrzczonych dzięki Twojej posłudze, za długoletnie nauczanie katechezy, przygotowywanie do sakramentów dzieci i młodzieży. Za wytrwałe pielgrzymowanie do Matki Bożej Królowej Polski na Jasną Górę. Za głoszenie miłosierdzia słowem, czynem, modlitwą - mówił w czasie homilii siostrzeniec jubliata, ks. Zbigniew Bielas, kanonik R.M., kustosz i rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.

Ks. Stanisław Janicki pochodzi z parafii pw. Trójcy Świętej w Przytkowicach koło Kalwarii Zebrzydowskiej. Urodził się w 1947 roku, liceum skończył w Kalwarii. W 1965 roku zdał maturę i złożył dokumenty o przyjęcie na studia na Politechnice Krakowskiej. W tym samym roku rozpoczął formację w archidiecezjalnym seminarium w Krakowie.

Święcenia kapłańskie przyjął 4 kwietnia 1971 na Wawelu, następnie pracował w parafiach Rajcza, Radziechowy koło Żywca, a potem św. Wojciecha w Jaworznie. W 1994 roku został proboszczem parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Jaworznie na Borach. Od 2000 roku jest kanonikiem honorowym jaworznickiej kapituły.

W 2005 roku otrzymał honorowy tytuł „Przyjaciela Domu Dziecka”, a w 2009 tytuł „Przyjaciela Zakonu św. Pawła, pierwszego pustelnika” od o. Izydora Matuszewskiego, generała zakonu paulinów.

Na zakończenie Mszy Świętej życzenia złożyli przedstawiciele parafii, stowarzyszeń, szkół, placówek oświatowo-wychowawczych i władz miasta.

- Czcigodny księże kanoniku, proszę ode mnie przyjąć wyrazy szacunku, podziękowania za 50 lat posługi kapłańskiej, z czego ogromną część na terenie naszego miasta. Jest Ksiądz wyjątkowym proboszczem i wyjątkowym duszpasterzem. Życzę Księdzu, aby dalsze lata upływały w zdrowiu, Błogosławieństwie Bożym i dalszej owocnej posługi kapłańskiej - mówił Paweł Silbert, prezydent miasta Jaworzna.

Ks. kan. Stanisław Janicki swoją Mszę z okazji 50-lecia kapłaństwa odprawił w tym samym ornacie, w którym odprawiał Mszę prymicyjną 50 lat temu w Przytkowicach. Stowarzyszenie katolickie „Przyjaźń Jaworznicka” ofiarowało jubilatowi skrzypcowy ornat z haftem św. Józefa i dwiema dalmatykami. Parafia podarowała natomiast monstrancję.

Dalsza część świętowania odbędzie się już w rodzinnej parafii ks. Stanisława Janickiego - w Przytkowicach. Na zaproszenie ks. Leszka Filipka 30 maja, w niedzielę Trójcy Przenajświętszej ks. Janicki przewodniczyć będzie odpustowi parafialnemu.

tekst: Mikołaj Wójtowicz
foto: Paweł Bień


 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.