Jaworzno: "Betlejem" się rozbudowuje! (wywiad)
W jaworznickiej wspólnocie „Betlejem” wciąż dzieje się coś nowego. Obecnie najbardziej zauważalnym przedsięwzięciem jest przebudowa pozyskanego budynku przy ul. Długiej 12. Z postępami prac, które w zasadniczej części wykonują sami członkowie wspólnoty, zapoznał się 13 października bp Grzegorz Kaszak.
O działalności „Betlejem” i celach, jakim ma służyć nowy budynek, z opiekunem wspólnoty - ks. Mirosławem Toszą - rozmawia ks. Przemysław Lech.
Ks. Przemysław Lech (Biuro Prasowe Diecezji Sosnowieckiej): Przez okna „Starego Betlejem” można zobaczyć, też i „Nowe”. Czym jest pobliski budynek, który gruntownie przebudowujecie?
Ks. Mirosław Tosza (wspólnota „Betlejem”): - Zakupiliśmy ten dom kiedy zmarła nasza sąsiadka, a budynek został wystawiony na sprzedaż. Jego kupno było możliwe także dzięki pomocy Księdza Biskupa oraz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.
Budynek miał charakter jednorodzinny, liczył 70 lat. Został przeprojektowany, czyli jest rozbudowywany, podwyższany, a kondygnacja na samej górze będzie takim przeszklonym patio. Będzie to forma tarasu z kolumnami w ceramice, na który będzie sobie można wyjść, posiedzieć, wypić kawę.
Jakie będzie przeznaczenie tego budynku?
- Chcemy, żeby dom spełniał dwa, zasadnicze zadania. Po pierwsze będzie domem dla gości naszej wspólnoty, a więc będzie służył takim celom jak rekolekcje, kursy, spotkania, ale w sensie zaplecza mieszkalnego. Na parterze będzie kawiarnia społeczna, do której będzie można przychodzić cały czas. Na drugim piętrze będzie 6 pokoi, każdy z łazienką.
Ostatnia kondygnacja będzie, tak jak wspomniałem, tarasem widokowym z witrażem, z 5 kolumnami z ceramiki, z dużą ilością zieleni. To będzie jedyny dom w Polsce w stylu Hundertwassera, czyli będzie miał bardzo kolorowe fasady, okna, mozaikę na ścianach, zieleń na dachu, więc wizualnie będzie nie tylko atrakcyjny, ale naprawdę wyjątkowy. Mamy nadzieję, że będzie przyciągał nie tylko wzrok, ale i gości.
Członkowie naszej wspólnoty, budując ten dom, czują dumę, że mogą być częścią tak oryginalnego projektu.
W tym momencie w skład - nazwijmy to „campusu Betlejem” - wchodzą więc już 3 budynki?
- Tak, jest ten dom „macierzysty” przy ul. Długiej 16, przy ul. Długiej 12 będzie przebudowywany obecnie „Dom Gości” – tak go roboczo nazywamy, a po drugiej stronie, przy ul. Dąbrowskiej 80 znajduje się trzeci budynek, który dzierżawimy od tego roku. On też przechodzi gruntowny remont.
W przyszłości mamy nadzieję, że uda nam się również pozyskać i ten trzeci dom na własność wspólnoty „Betlejem”. Budynek ma 3 kondygnacje: wysokie sutereny, gdzie powstaje np. pracownia mozaikarska, na piętrze jest duża sala na spotkania, gdzie wchodzi spokojnie 50 osób. Sala ma zaplecze sanitarne i gastronomiczne, co pozwala na organizowanie małych przyjęć. Udało nam się też pozyskać środki z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na wyposażenie tego budynku. Na samej górze są też 2 mieszkania.
Do jakich celów będzie służył dom przy ul. Dąbrowskiej 80?
- Plan jest taki, abyśmy do tego budynku mogli zapraszać osoby ubogie na posiłki, co już praktykujemy w naszej „macierzystej” części: co sobotę i niedzielę przychodzą do nas goście na obiad. W sobotę np. zapraszamy osoby z bloku socjalnego z Jaworzna, to jest zawsze kilkanaście osób. Dajemy obiad, organizujemy zawsze jakieś krótkie spotkanie, a raz w miesiącu jest też Msza święta za zmarłych mieszkańców tego bloku.
W niedzielę zapraszamy wiernych na Mszę świętą o 11:00 po którym też jest zawsze jakieś spotkanie formacyjno-kulturalne. I potem też dajemy obiad. W tym „macierzystym” budynku robi się więc już trochę ciasno, dlatego ten trzeci dom ma spełniać taką funkcję bardziej nazwijmy to „gastronomiczną”.
Będzie to też taki typowy budynek, który można wynająć na komunie, chrzty, przyjęcia itp. aby on też trochę sam na siebie zarabiał. A więc każdy z naszych trzech domów będzie spełniał trochę inne zadanie.
Jak można wesprzeć to dzieło przebudowy waszych nowych budynków?
- Gorąco zachęcamy do wsparcia, które jest bardzo potrzebne. Teraz czeka nas zakup 46 okien, bo tyle ich będzie, zgodnie z projektem. Żeby nas wesprzeć najlepiej wejść na naszą stronę internetową www.betlejem.org i tam jest zakładka wsparcie, gdzie znajdziemy numer konta, a także formularz za pomocą których można wpłacać środki na prowadzenie naszej działalności statutowej.
Jest też możliwość przekazania swojego 1% na Stowarzyszenie „Betlejem”.
Bardzo dziękuję za rozmowę.
- Dziękuję.
rozmawiał: ks. Przemysław Lech