Jaworzno: inauguracja peregrynacji Krzyża Papieskiego

Data dodania: 2022.03.03

- W naszej diecezji rozpoczynamy niezwykłą peregrynację krzyża, który był świadkiem ciernienia, choroby, ale później także powolnego umierania naszego papieża – powiedział bp Grzegorz Kaszak na rozpoczęcie peregrynacji krzyża i relikwii św. Jana Pawła II w ramach. Celebracja w parafii pw. Krzyża Świętego w jaworznickim Jeleniu zapoczątkowała obchody 30-lecia ustanowienia diecezji sosnowieckiej.

- Peregrynacja to przybycie Krzyża, przy którym umierał św. Jan Paweł II. Przybywa również i on sam w swoich relikwiach. I to wszystko nas skłania do tego, ażeby rozważać to, co ten krzyż oznacza, jakim jest znakiem dla każdego z nas. Jest znakiem męki i okropnego, powolnego umierania Pana naszego, Jezusa Chrystusa – mówił sosnowiecki ordynariusz.

W czasie kazania bp Kaszak mówił o sposobie, w jakim ukrzyżowany człowiek umiera. Dzieje się to za sprawą tego, że skazany nie może oddychać. Biskup tłumaczył, że z tego powodu łamano golenie, aby skazaniec nie mógł zaczerpnąć powietrza i umarł poprzez uduszenie. Sosnowiecki ordynariusz pytał się również za co wymierzono Chrystusowi karę śmierci.

- I co robią, żeby upozorować jego winę? Niestety to zdarza się także w naszym współczesnym świecie. Wołają fałszywych światków. Ewangelia mówi nam bardzo ciekawą rzecz: mimo, że byli opłaceni, fałszywi świadkowie w swoich zeznaniach się nie zgadzali. Ich zeznania nie były spójne. Nie potrafili znaleźć u niego nawet jednego złego czynu - zauważył bp Kaszak dodając, że autor natchniony w Dziejach Apostolskich wypowiedział się o Chrystusie „przeszedł przez ziemię dobrze czyniąc”.

Jak zauważył, łotrzy ukrzyżowani razem z Chrystusem wiedzieli, że to oni zasługują na karę, w przeciwieństwie do Chrystusa. Podkreślił również, że peregrynacja ma być forma podziękowania za odkupienie, które się dokonało na krzyżu.

- Mam kolegę. Gdy dzieci już były dorosłe, zostawiła go żona. Kiedyś pytam się „Czego ci najbardziej brakuje?” A on mówi mi tak: „Fajnie byłoby się poprzytulać”. Wydaje się, taki drobny gest. Mężczyzna w sile wieku, a chciałby, żeby ktoś do niego się przytulił. I zobaczcie, co zrobił papież - kiedy sam już umierał i cierpiał, bierze krzyż, bierze Pana Jezusa i go tuli – powiedział Biskup wskazując na peregrynujący krzyż, do którego przytulał się św. Jan Paweł II w czasie swojej ostatniej drogi krzyżowej, którą w Wielki Piątek 2005 r. oglądał za pośrednictwem telewizji.

Diecezja sosnowiecka powstała 25 marca wraz z 13-stoma innymi nowymi diecezjami w Polsce na mocy bulli papieskiej Totus Tuus Poloniae populus. W 2022 roku mija od tego czasu 30 lat.

Peregrynacja odbywa się po wszystkich parafiach i instytucjach diecezji. Papieski krzyż i relikwie Jana Pawła II odwiedzą łącznie 175 takich miejsc.

Parafie przygotowują sie na przybycie relikwii poprzez misje lub rekolekcje o Krzyżu Świętym, na które składają się m.in. rozbudowane liturgicznie nabożeństwa drogi krzyżowej oraz koronki do Miłosierdzia Bożego, konferencje i nabożeństwa pokutne.

tekst i zdjęcia: Mikołaj Wójtowicz

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.