Jaworzno: konsekracja kolegiaty

Data dodania: 2023.10.01

1 października bp Grzegorz Kaszak dokonał konsekracji ołtarza i kościoła parafialnego pw. św. Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie.

- 1 października każdego roku będziemy wspominać to wydarzenie – konsekrację naszego kościoła, „domu” Boga, kościoła, który zwiemy także kolegiatą. Bardzo dziękuje Bogu i wszystkim, którzy ten kościół tworzyli - mówił przed rozpoczęciem uroczystości ks. Eugeniusz Cebulski, administrator parafii św. Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie.

Witając biskupa prosił o konsekrację ołtarza i kościoła. Złożył ponadto parafianom życzenia, aby świątynia ta stała się dla nich najbliższym domem, o którym nigdy nie zapomną.

- Wyrażam hołd i cześć budowniczym - tym, którzy się trudzili i dzięki którym mamy dzisiaj tę świątynię - dom Boga wszechmogącego. Dziękuje sponsorom, ludziom dobrej woli i tym, którzy się modlili podczas prac budowlanych - powiedział bp Grzegorz Kaszak w czasie kazania poprzedzającego obrzędy konsekracyjne.

Jak zaznaczył biskup, choć Pan Bóg jest wszędzie, to jednak na ziemi ma swój „dom”. Było tak już w Starym Testamencie. Takim miejscem była świątynia Salomona. Przywołał także nawoływania proroka Aggeusza wypominającego narodowi wybranemu, że bardziej troszczy się o własne domy.

- Dzisiaj mamy inny rodzaj „domu” Boga Wszechmogącego. To jest Kościół. On pragnął być obecny wśród nas. Mówi „przyjdź człowieku, Ja tutaj jestem obecny”. Ten kościół został wybudowany na chwałę Pana Boga, ale i z pożytkiem dla człowieka. Zobaczcie na ołtarz - na nim kapłani będą sprawowali Najświętszą Ofiarę. Dokona się cud cudów - Bóg Wszechmogący będzie stepował z nieba pod postacią chleba i wina - powiedział sosnowiecki ordynariusz.

Dodał, że Bóg zamknął się w tabernakulum, żeby ludziom udzielać łask.

- Tu jest tron, do którego przychodzimy także po to, żeby się wypłakać. Aby powiedzieć o tym, co nas boli. I mówi także Salomon „Boże, w tym domu także przebacz”. Bo nie jesteśmy idealni. Mamy swoje skłonności. Popełniamy także zło oraz czyny, których się bardzo wstydzimy. I tu jest to miejsce, gdzie Pan Bóg pocieszy.

Po homilii miały miejsce specjalne obrzędy konsekracyjne - śpiew Litanii do Wszystkich Świętych, modlitwa konsekracyjna, namaszczenie ołtarza i ścian krzyżmem świętym okadzenie ołtarza oraz obrzęd światła. Na zakończenie Mszy akt konsekracyjny podpisali m.in. bp Grzegorz Kaszak, biskup diecezjalny sosnowiecki, ks. Eugeniusz Cebulski, administrator parafii, ks. Mariusz Karaś, kanclerz sosnowieckiej kurii, ks. Wojciech Cebulski, Paweł Silbert, prezydent miasta Jaworzna, Łukasz Kolarczyk, zastępca prezydenta oraz Dawid Domagalski, miejski radny.

Akt ten będzie przechowywany w dwóch egzemplarzach - w archiwum kurii oraz w parafii.

Mensa wielkiego ołtarza znajdująca się do dziś w prezbiterium została konsekrowana przez bp. Karola Wojtyłę 30 września 1962 r. Również wtedy poświęcono prezbiterium wraz z transeptem.

Kościół dolny został poświęcony 26 listopada 1978 przez bp. Stanisława Smoleńskiego, biskupa pomocniczego krakowskiego. Według pierwotnych planów poświęcenia miał dokonać kard. Karol Wojtyła, jednak miesiąc wcześniej został papieżem. Z tej okazji do parafii skierował specjalny list, w którym napisał, że „Opatrzność miała dla niego jednak inne plany”.

Poświęcenie nowszej części kościoła miało miejsce 24 grudnia 1979 r. Błogosławieństwa dokonał metropolita krakowski Franciszek Macharski. Parafia została ustanowiona w 1335 r.

tekst i zdjęcia: Mikołaj Wójtowicz

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.