Jaworzno: poświęcenie ołtarza w parafii na Starej Hucie

Data dodania: 2022.12.18

18 grudnia 2022 r. zapisze się w szczególny sposób w historii parafii pw. św. Karola Boromeusza w Jaworznie-Starej Hucie. Tego dnia miejscowa wspólnota była świadkiem poświęcenia nowego ołtarza i tabernakulum w swojej świątyni. Uroczystościom przewodniczył bp Grzegorz Kaszak.

Mszę Świętą koncelebrował ks. Eugeniusz Cebulski – dziekan dekanatu św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie oraz ks. Piotr Niedziela – proboszcz parafii pw. św. Karola Boromeusza w Jaworznie. Obecny był również ks. Tadeusz Maj.

We wstępie ks. Niedziela zwrócił się z prośbą do Biskupa o konsekrację ołtarza. Przypomniał, że na nim sprawowana będzie Eucharystia, w czasie której „uobecnia się ofiara Krzyża”, a miłość Chrystusa staje się dostępna dla nas. „To ta sama Miłość – z Betlejem i z Golgoty” – zaznaczył proboszcz parafii.

W homilii sosnowiecki ordynariusz zwrócił uwagę szczególne przeznaczenie każdego ołtarza ofiarnego:

- Patrząc na piękno ołtarzy w kościołach – jak chociażby na przepiękny ołtarz Wita Stwosza w kościele Mariackim w Krakowie – możemy sobie zadać pytanie: dlaczego ludzie wkładali tyle pracy, trudu, nakładu, środków i tyle czasu, aby powstały takie dzieła? Otóż człowiek wiedział, że to, co powstaje, dzięki jego twórczej pracy, będzie służyć Bogu Wszechmogącemu. Na słowa kapłana będzie na ołtarzu obecny Jezus, pod postaciami chleba i wina – przypomniał bp Kaszak.

- Dziś ten ołtarz w uroczysty sposób oddajemy Bogu. I chcemy powiedzieć: „To jest Panie nasz dar, to jest Twoja własność. Władaj tym ołtarzem - od tej chwili będzie służył tylko Tobie.” – powiedział w homilii sosnowiecki ordynariusz.

Nowo poświęcony ołtarz wraz z amboną zostały wykonane z marmuru wg projektu Jana Funka – pochodzącego z Krzczonowa rzeźbiarza i projektanta. Ufundowano je – podobnie jak tabernakulum – z ofiar parafian.

Obrzęd poświęcenia ołtarza ma bogatą symbolikę. Przewiduje on następujące po sobie ryty, m.in.: z pokropienie wodą święconą, namaszczenie mensy olejem krzyżma, spalanie kadzidła i okadzenie, nakrycie obrusami, oświetlenie ołtarza i wreszcie - sprawowanie Eucharystii. W ten sposób Liturgia poucza zgromadzony lud o wyjątkowym i centralnym znaczeniu ołtarza w każdej świątyni.

Parafia pw. św. Karola Boromeusza w Jaworznie-Starej Hucie została ustanowiona 17 sierpnia 1988 r. przez metropolitę krakowskiego Franciszka Macharskiego. Pierwszym proboszczem został ks. Eugeniusz Cebulski.

ks. Przemysław Lech

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.