Jaworzno: rusza budowa górniczego szybu

Data dodania: 2017.09.18

To jedna z najważniejszych inwestycji spółki Tauron Wydobycie, ale też całego polskiego górnictwa. 18 września w Jaworznie-Byczynie odbyło się symboliczne wytyczenie osi Szybu oraz przekazaniu placu pod budowę Szybu "Grzegorz" Zakładu Górniczego Sobieski, co de facto oznacza powstanie nowej kopalni. W ceremonii udział wzięli m.in. premier Beata Szydło, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski oraz Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

"Wytyczenie osi Szybu to stary górniczy obyczaj i historyczna chwila. Dzięki działaniu ludzi, wykształconych na bazie tworzonej przez wieki kultury przemysłowej, możemy stać się świadkami przełomowego momentu w polskim górnictwie wydobywczym. Budowa szybu "Grzegorz" to jedna ze strategicznych inwestycji Tauron Wydobycie, mająca zapewnić funkcjonowanie Zakładu Górniczego "Sobieski" do 2077 r. Szyb początkowo ma pełnić funkcję szybu wentylacyjno-wdechowego, a w dalszej perspektywie materiałowo-zjazdowego, co uprości procesy transportu maszyn, materiałów, urządzeń oraz załogi do rejonów prowadzonych robót" – wyjaśnia prezes zarządu Tauron Wydobycie Zdzisław Filip.

Średnica nowego szybu to 7,5 m przy 870 m głębokości. W pełni działać zacznie za 6 lat. Budową zajmą się firmy Kopex – Przedsiębiorstwo Budowy Szybów oraz Konsorcjum – Famur Pemug. Wartość projektu wyniesie ok. 550 mln zł.

Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie wydobywa węgiel ze złoża objętego obszarem górniczym o sumarycznej powierzchni około 60 km2. Zasobność złoża zakładu pozwala na prowadzenie działalności kolejne 100 lat. Proces produkcyjny oparty jest na trzyścianowym modelu. Węgiel z ZG Sobieski zasili m.in. nowy blok elektrowni w Jaworznie, który zacznie pracę w 2019 r.

"To nie tylko korzyść dla regionu, ale całej polskiej gospodarki. (...) Udowadniamy wszystkim niedowiarkom, którzy nie wierzyli w to, że w naszym kraju może powstać jeszcze zakład górniczy, że właśnie w Polsce można otworzyć nową kopalnię. Było wielu takich, którzy twierdzili, że czas polskiego górnictwa minął. A tymczasem to nieprawda. Konsekwentnie wprowadzamy w życie nasze reformy, które mają ustabilizować gospodarkę, uczynić polskie górnictwo konkurencyjnym, stworzyć nowe możliwości dla niego" - mówiła premier Beata Szydło dodając, że celem jest bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju oraz generowanie wzrostu gospodarczego "by żyło się lepiej każdej polskiej rodzinie".

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.