Kapłańskie święto w diecezji sosnowieckiej

Data dodania: 2019.04.18

To dla wszystkich kapłanów jedna z najważniejszych Mszy w roku – moment odnowienia przyrzeczeń kapłańskich i początek świętowania misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. W Wielki Czwartek w sosnowieckiej Katedrze odbyła się Msza Krzyżma św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka.

W homilii Biskup zastanawiał się, dlaczego Bóg ustanowił sakrament kapłaństwa, dając wybranym mężczyznom – począwszy od Apostołów – "niezwykłą moc pochodzącą od Niego, dzięki której mogą oni sprawować Najświętszą Ofiarę i budować mosty pomiędzy niebem a ziemią".

"Bóg powołuje kapłanów, bo zależy Mu na człowieku. Stwórca pragnie szczęścia dla każdego człowieka, dobrze życzy całemu światu. Niestety w naszej Ojczyźnie niektórym osobom zależy, i w tym celu podejmują różne zabiegi, by kościoły były puste, tzn. i bez księży i bez wiernych. O zgrozo!, my już widzieliśmy takie działania mające na celu wyniszczenie duchowieństwa i opustoszenie kościołów z wiernych. Niech ci, którzy realizują ten plan, wiedzą, że jest to plan diabelski. (…) I jakież okazało się później to społeczeństwo, w którym zwalczano Kościół i na różne sposoby wykańczano księży? Okazało się ono cywilizacją śmierci, przepełnioną krzywdą ludzką i niesprawiedliwością na każdym kroku." – mówił Biskup

"Nie będzie szczęśliwego i sprawiedliwego społeczeństwa bez Boga przychodzącego na ziemię dzięki kapłanom: bez przebaczenia udzielanego w sakramencie pokuty i pojednania, w którym kapłan jest znakiem i narzędziem miłosiernej miłości Boga, bez modlitwy, którą kapłan zanosi do tronu Miłosierdzia Bożego za lud mu powierzony i cały świat. Czyli kapłan jest potrzebny także w naszej ukochanej Ojczyźnie" – powiedział Biskup dziękując księżom oraz wiernym, którzy w okresie tegorocznego Wielkiego Postu szturmowali niebo postem o chlebie i wodzie i modlili się do św. Józefa o liczne i święte powołania kapłańskie dla diecezji.

"Apostołowie–pierwsi kapłani, co ukazują Dzieje Apostolskie, byli z ludem. I to jest nasza kapłańska misja pochodząca od samego Jezusa Chrystusa. Ludu opuścić nam nie wolno, jak to czynili najemnicy krytykowani przez naszego Mistrza za to, że w chwilach niebezpieczeństwa i trudności pozostawili tych, o których mieli dbać. Nie wolno nam opuścić narodu polskiego, chociażby nie wiem, jak nas przepędzano, na różne sposoby szykanowano i obrzydzano ludziom. (…) Polskie duchowieństwo musi być z polskim narodem " – apelował i dodawał: "Drogi Kapłanie, pamiętaj, jeśli zdezerterujesz jak ten najemnik z Ewangelii, to wcześniej czy później dosięgnie cię Boża sprawiedliwość, bo walka toczy się o dusze".

Biskup dziękował też księżom diecezji sosnowieckiej i katechetom świeckim za to, że "w trudnych chwilach nie opuścili polskich dzieci i polskiej młodzieży, tylko pomagali w przeprowadzeniu egzaminów gimnazjalistów i ósmoklasistów". Apelował o uczynki miłosierdzia względem ubogich, życząc kapłanom ludzkiej życzliwości.

W procesji z darami obok chleba i wina do ołtarza przyniesione zostały listy osób, które włączyły się w inicjatywę „Razem szturmujemy niebo” w intencji nowych powołań do naszego seminarium. Przyniesiono także uroczyście poświęcane używane w liturgii oleje – chorych i krzyżma.

Miłym prezentem dla kapłanów było także ogłoszone przez Biskupa nominacje kanonickie. Nowymi kanonikami honorowymi zostali ks. Zdzisław Reterski (włączony do Kapituły Jaworznickiej) oraz ks. Marek Sendal (włączony do Kapituły Olkusko-Pilickiej). Do godności kanonika gremialnego podniesieni zostali ks. Janusz Glanowski, ks. Paweł Rozpiątkowski, ks. Bronisław Waksmundzki, ks. Andrzej Wieczorek i ks. Jan Wieczorek.

Tradycyjnie do sosnowieckiej Katedry z kapłanami przybyli też ministranci, którzy przeżywali swoją doroczną pielgrzymkę. Pamiętano także o jubilatach – księżach przeżywających w tym roku 60-, 50- i 25-lecie święceń.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.