Katedra: dzień skupienia Grup Modlitwy św. o. Pio

Data dodania: 2023.02.25

Około 300 osób z 28 Grup Modlitwy św. o. Pio z terenu diecezji sosnowieckiej, katowickiej i gliwickiej przybyło 25 lutego do sosnowieckiej Katedry, aby uczestniczyć w Wielkopostnym Dniu Skupienia. Kulminacyjnym punktem wydarzenia była Eucharystia, której przewodniczył bp Grzegorz Kaszak.

Razem z sosnowieckim ordynariuszem Eucharystię koncelebrowali księża-opiekunowie poszczególnych wspólnot, na czele z o. Robertem Krawcem OFMCap – asystentem krajowym Grup Modlitwy św. o. Pio oraz moderatorami diecezjalnymi tychże wspólnot: ks. Dariuszem Karoniem (diecezja sosnowiecka) i ks. Zygmuntem Klimem (archidiecezja katowicka).

Dzień rozpoczął się od rejestracji i powitania uczestników wielkopostnego dnia skupienia. Następnie odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, w które zaangażowani byli członkowie Grup Modlitwy.

Po rozważeniu Męki Pańskiej czciciele św. o. Pio mogli wysłuchać konferencji duchowej, którą przedłożył o. Robert Krawiec OFMCap, pochodzący z Sułoszowej asystent krajowy Grup Modlitwy.

Homilię w czasie Eucharystii wygłosił o. Tomasz Duszyc OFMCap, wywodzący się z parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu-Zagórzu.

- Zmierzamy do Wielkiej Nocy, do zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią, grzechem i ciemnością, nad naszym grzechem, naszymi ocenami. To jest ten cel, do którego zmierzamy: uczta pojednanych grzeszników z Jezusem. Nie ma takiego człowieka, który mógłby być zbyt daleko, by nie wrócić do Boga i nie zasiąść przy tej uczcie. To obraz ogromnej nadziei: uczta Jezusa z celnikami i grzesznikami – podkreślił o. Duszyc.

Po przerwie obiadowej uczestnikom dnia skupienia została zaprezentowana Wspólnota „Betlejem” z Jaworzna. To dobrze znane miejsce, którym mieszkają, żyją i pracują ubodzy i wykluczeni z naszego regionu. O inicjatywie opowiedział ks. Mirosław Tosza, założyciel i wieloletni opiekun Wspólnoty „Betlejem”.

- Dzisiejszy dzień skupienia jest elementem formacji Grup Modlitwy św. o. Pio. Bardzo mu zależało, żeby te grupy były szkołami wiary i miłości. Spotykamy się przynajmniej raz w roku. W tym roku, w porozumieniu z archidiecezją katowicką, spotykamy się w naszej Bazylice Katedralnej, aby na początku Wielkiego Postu, razem z Biskupem, podbudować swoją wiarę. Także tę wiarę w Kościół, takie jest przecież hasło obecnego roku duszpasterskiego: „Wierzę w Kościół Chrystusowy” – wyjaśnia ks. Dariusz Karoń, moderator diecezjalny Grup Modlitwy.

To pierwszy dzień skupienia czcicieli św. o. Pio zorganizowany na terenie diecezji sosnowieckiej. Poprzednie odbywały się we wspólnotach działających w archidiecezji katowickiej.

Jak poinformował Biuro Prasowe moderator diecezjalny ks. Dariusz Karoń, na terenie diecezji sosnowieckiej działa 8 Grup Modlitwy św. o. Pio, oficjalnie zarejestrowanych w centrali w San Giovanni Rotondo. Oprócz tego działa kilka grup nieformalnych. Liczba wszystkich formujących się czcicieli św. o. Pio to ok. 100 osób.

tekst: ks. Przemysław Lech
zdjęcia: Olimpia Kucharska