Katedra: Koncert 30-lecia Diecezji Sosnowieckiej
27 marca w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu odbył się koncert z okazji 30-lecia Diecezji Sosnowieckiej. Wystąpi Chór i Orkiestra Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego w Katowicach, pod dyrekcją Yaroslava Shemeta. Muzycy wykonali Requiem (KV 626) Wolfganga Amadeusza Mozarta.
W czasie koncertu obecni byli m.in. Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego oraz bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz sosnowiecki.
- Dwa dni temu świętowaniu miał przewodniczyć abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. Okazało się, że jest bardziej potrzebny na Ukrainie, w swoim kraju, gdzie trwa wojna. Chcemy się teraz połączyć z udręczonym krajem - powiedziała Regina Gowarzewska z Filharmonii Śląskiej, która zapowiedziała wykonanie Requiem Mozarta.
- U Mozarta było tak, że im bardziej był schorowany i samotny, tym pisał bardziej optymistyczne i pogodne utwory. Tak też jest i z jego ostatnią kompozycją. Właściwie trudno jest znaleźć w historii muzyki drugie dzieło, które tak pobudza wyobraźnię, tworzy tyle wspomnień i historii, związanych z tym dziełem emocji i kontrowersji. Powstanie tego dzieła okrywa w pewien sposób tajemnica, która jest pożywką do powstania tych legend - mówiła Regina Gowarzewska.
Na zakończenie koncertu głos zabrał bp Grzegorz Kaszak.
- Nie byłoby tego wydarzenia ku czci naszej diecezji, gdyby nie nasz sponsor, którym jest pan Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. W tym koncercie było nie tylko uczczenie naszej diecezji, ale jeszcze jeden aspekt, o którym chciałbym powiedzieć.
Świat obiegły zdjęcia, filmiki małej dziewczynki, która w bunkrze śpiewała piosenkę. Świat obiegły także zdjęcia muzyka, który na granicy ustawił fortepian. Kiedy ci nieszczęśliwi ludzie uciekający przed wojną przekraczali granicę - on wówczas grał.
Dlaczego? Oni wiedzieli, że dobra muzyka podnosi na duchu i dodaje siły - powiedział sosnowiecki ordynariusz.
W czasie koncertu trwała kwesta. Wolontariusze zbierali do skarbonek datki, które wspomogą Ukrainę.
Msza requiem jest muzycznym opracowaniem części zmiennych i stałych Mszy żałobnej, wykonywana jako część celebracji liturgicznej. Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta powstało w 1791 roku i jest jednym z największych utworów sakralnych austriackiego kompozytora.
tekst: Mikołaj Wójtowicz
zdjęcia: Jarosław Olesiński (DKS),
Dominik Pyrek