Katedra: Msza Wieczerzy Pańskiej

Data dodania: 2021.04.01

- Podczas tej ostatniej wieczerzy Pan Jezus odprawił pierwszą Mszę Świętą w  historii świata - przypomniał bp Grzegorz Kaszak w czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w sosnowieckiej Katedrze.

- Podczas ostatniej uczty ze swoimi apostołami Chrystus bierze prześcieradło, przepasuje się i zaczyna obmywać nogi. Uczniowie są zszokowani. Umycie nóg należało do zadań niewolnika. – Biskup zaznaczył, że był to przykład do naśladowania. Podobnie we współczesnym świecie: słowo służy wytłumaczeniu, natomiast przykład pokazuje, czy nie ma rozbieżności ze słownymi deklaracjami.

Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczęła okres Triduum Paschalnego. W czasie hymnu „Chwała na wysokości Bogu” rozbrzmiały kościelne dzwony, które następnie wraz z organami zamilkły aż do Wigilii Paschalnej.

- Niech wam Pan Bóg wszechmogący, nie szczędzi wiary, nadziei i miłości. Wiary i ufności Bogu, nadziei życia wiecznego i miłości do Ludu Bożego. Dziś z wdzięcznością całujemy dłonie kapłańskie - tymi słowami zwrócili się do księży przedstawiciele parafii katedralnej, składając im życzenia.

Tradycja słusznie nadała wielkoczwartkowej wieczerzy nazwę "ostatnia", gdyż przed swoją śmiercią więcej ze swymi uczniami Pan Jezus wieczerzy nie spożywał. Z opisu Ewangelistów wynika, że miała ona szczególnie uroczysty charakter pożegnania. Świadczy o tym przemówienie Pana Jezusa, które nam pozostawił św. Jan, oraz arcykapłańska modlitwa Jezusa do Ojca w intencji uczniów i Kościoła. Punktem centralnym Ostatniej Wieczerzy było spożycie baranka paschalnego.

Na pamiątkę, że krew baranka ocaliła domy żydowskie od śmierci, Mojżesz ustanowił prawo, że przed dniem Paschy, ustanowionym na pamiątkę wyjścia Izraela z Egiptu, co roku w każdym domu żydowskim spożywano baranka. Baranek paschalny był figurą i zapowiedzią Mesjasza, którego Krew miała ocalić nie jeden naród wybrany, ale cały rodzaj ludzki. Paschę pożywali Żydzi w przeddzień święta, czyli w piątek. Chrystus uprzedził ją, gdyż w tym czasie w Wielki Piątek będzie już złożony w grobie.

W czasie Ostatniej Wieczerzy Chrystus ustanowił Najświętszy Sakrament jako Ofiarę i Komunię. Odprawił na oczach Apostołów pierwszą Mszę świętą i rozdał im eucharystyczny Chleb jako Komunię świętą. Po raz pierwszy Apostołowie usłyszeli wtedy: "Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje. (...) Pijcie z niego wszyscy, bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów. (...) To czyńcie na moją pamiątkę".

Wielki Czwartek to dzień pierwszej Komunii świętej Apostołów. Na tę pamiątkę kapłan odprawia Mszę świętą w kolorze białym, radosnym. Odmawia również świąteczne Gloria (opuszczane przez cały Wielki Post). Ponieważ jednak dzień ten jest przeżywany w kontekście męki Chrystusa, Kościół ustanowił osobne święto Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało), aby w jak najuroczystszy sposób podziękować Panu Jezusowi za dar Eucharystii i złożyć Mu w tym Sakramencie należny hołd.

 

Mikołaj Wójtowicz / brewiarz.pl

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.