Katedra: Niedziela Palmowa rozpoczęła Wielki Tydzień

Data dodania: 2023.04.01

Msza Niedzieli Palmowej z tradycyjnym błogosławieństwem palm i procesją wokół świątyni rozpoczęła obchody Wielkiego Tygodnia w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu. Liturgii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak.

Niedziela przed Wielkanocą łączy w swojej treści dwa wydarzenia. Z jednej strony uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, a z drugiej strony Jego Mękę i Śmierć, odczytywaną w czasie Liturgii z podziałem role. Stąd też dwie nazwy, jakie ów dzień nosi: powszechnie znana jako Niedziela Palmowa, ale też nosi miano Niedzieli Męki Pańskiej. To dwa skrajnie różne zdarzenia.

- Mieszkańcy Jerozolimy, pamiętając o wszystkich dobrych rzeczach, które otrzymali od Jezusa, krzyczą "Hosanna Synowi Dawida, błogosławiony, który przybywa w Imię Pańskie". Może warto dziś zastanowić się nad tym, jak my oddajemy cześć Jezusowi? Jakich używam gestów? Jakimi słowami się posługuję, aby choć odrobinę podziękować Mu za tyle dobra, które nam wyświadczył? Jezus wjeżdząjąc do Jerozolimy ukazuje wszytkim: To Ja jestem Panem! – podkreślił w homilii bp Grzegorz Kaszak dodając, że późniejsze wydarzenia Męki i Śmierci Jezusa są też dowodem na to, że pamięć ludzka bywa krótka, a ten sam tłum łatwo można poddać manipulacji, aby zakrzyknął "Ukrzyżuj Go!"

Przed nami kolejne dni Wielkiego Tygodnia, w których rozważamy najważniejsze tajemnice naszej wiary.

- Wielki Poniedziałek: uczta w Betanii u przyjaciół Jezusa – Marii, Marty i Łazarza - na której Maria namaszcza Jezusa na jego pogrzeb (J 12, 1-11)

- Wielki Wtorek: zapowiedź zdrady Judasza i zaparcia się Piotra (J 13, 21-33.36-38)

- Wielka Środa: przygotowania do Ostatniej Wieczerzy i zdrada Judasza (Mt 26, 14-25)

TRIDUUM PASCHALNE

- Wielki Czwartek: ustanowienie sakramentu święceń i Eucharystii (J 13, 1-15).

- Wielki Piątek: dzień Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa (J 18, 1-19.42)

- Wielka Sobota: spoczynek Jezusa w grobie i jego zstąpienie do Otchłani

- Niedziela Wielkanocna: radosny dzień Zmartwychwstania Pańskiego (J 20, 1-9)

ks. Przemysław Lech