Katowice: Spotkanie w obronie pamięci św. Jana Pawła II

Data dodania: 2023.03.16

W ostatnich dniach w obronę pamięci o Papieżu-Polaku włączają się na różne sposoby kolejne grupy społeczne. W najbliższą sobotę, 18 marca, w Katowicach, o godz. 15:00, pod pomnikiem św. Jana Pawła II, przy Archikatedrze Chrystusa Króla (ul. Plebiscytowa 49A), odbędzie się spotkanie osób, które chcą zamanifestować swoje przywiązanie do Papieża-Polaka. Organizatorzy serdecznie zapraszają. Uczestnicy wydarzenia są proszeni o zabranie ze sobą świec.

O obronę dobrego imienia św. Jana Pawła II apelowali biskupi polscy podczas obrad Konferencji Episkopatu naszego kraju, które odbyły się w dniach 13-14 marca w Warszawie.

- Wobec podejmowanych ostatnio (…) bezprecedensowych prób zdyskredytowania osoby i dzieła św. Jana Pawła II, biskupi apelują do wszystkich o uszanowanie pamięci jednego z najwybitniejszych naszych rodaków. – czytamy w komunikacie po obradach Konferencji Episkopatu Polski.

Swoją pamięć i szacunek względem św. Jana Pawła II wyraził Prezydent RP Andrzej Duda. W minionym tygodniu na elewacji Pałacu Prezydenckiego wyświetlano wizerunek Papieża-Polaka.

Sejm RP przyjął uchwałę „w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II”.

- Wyrażamy wdzięczność wobec wszystkich obywateli, którzy stanęli w obronie św. Jana Pawła II. Zrobili to zarówno ludzie dalecy od Kościoła, jak i ci, którzy do niego należą i od lat walczą o naprawienie błędów popełnianych po ujawnieniu nadużyć” – czytamy w tekście uchwały.

- Najgorsze jest milczenie lub cofanie się. Nie wolno robić grzechu zaniechania. Jeżeli mamy działać, to musimy to robić. Mamy bronić wielkości św. Jana Pawła II i nie dać się zmanipulować. Nie możemy zapomnieć tego, co dla nas zrobił i musimy go wesprzeć – podkreślił Michał Wójcik, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, na antenie Radia Maryja.

Również na szczeblu lokalnym publikowane są apele i oświadczenia, które wyrażają szacunek wobec św. Jana Pawła II oraz chęć obrony jego pamięci i nauczania. W tym duchu do wszystkich samorządowców Małopolski zwrócił się wojewoda – Łukasz Kmita:

Brońmy naszych korzeni, brońmy źródeł! Nikt nie ma prawa niszczyć, podawać w wątpliwość naszych korzeni, negować tego, co nas ukształtowało i było tak dla nas, jako narodu, ważne. Dlatego jeszcze raz zachęcam małopolskie samorządy, aby stanęły murem za Świętym Janem Paweł II i w formie uchwały wyraziły swoje stanowisko w obronie Jego dobrego imienia – powiedział wojewoda małopolski podczas briefingu prasowego.

W obronę dobrego imienia Papieża-Polaka włączają się wspólnoty, ruchy i stowarzyszenia katolickie, parafie, lokalne społeczności, a nawet kibice piłkarscy.

Każdy z nas może również stanąć po stronie św. Jana Pawła II, aby oddać mu cześć, wyrazić wdzięczność za jego nauczanie, ale również aby sprzeciwić się atakom na jego osobę.

Święty Janie Pawle II – módl się za nami.

/bpds

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.