Kobiety pielgrzymowały do Matki Zagłębia
- Przychodzimy dziś przed ten ołtarz w tym świętym miejscu, aby zaufać Maryi za przykładem Kogoś ważniejszego. To sam Bóg zaufał Maryi! – powiedział abp Józef Michalik z Przemyśla w homilii wygłoszonej podczas sumy odpustowej w Bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. 2 sierpnia do Sanktuarium Matki Zagłębia przybyły kobiety w ramach corocznej Pielgrzymki Niewiast i Dziewcząt Diecezji Sosnowieckiej.
Najważniejszym punktem obchodów odpustu Porcjunkuli w dąbrowskiej bazylice, stała się suma, której przewodniczył abp Józef Michalik – arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej, w latach 2004-2014 przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Eucharystię koncelebrowało 25 kapłanów, którzy przyjechali do sanktuarium razem ze swoimi parafianami.
Do Bazyliki NMP Anielskiej przybyło ponad 20 grup pielgrzymów z parafii diecezji sosnowieckiej, m. in. z: Będzina, Chruszczobrodu, Czeladzi, Dąbrowy Górniczej, Wojkowic i Sosnowca oraz osoby indywidualne.
Abp Michalik w swojej homilii zachęcał do zjednoczenia się kobiet z Maryją:
- Nie powinniśmy tracić nadziei! Jest siła w narodzie. Ona tkwi w naszych sumieniach, naszych matek i kobiet. Zbawienie przyszło na cały świat przez Maryję. Zjednoczenie w zatroskaniu o odrodzenie naszych rodzin, narodu, sumienia - przyjdzie przez zjednoczenie naszych matek, dziewcząt i kobiet z Matką Najświętszą. Łaski Bożej i pomocy nam nie zabraknie - podkreślił hierarcha.
Kaznodzieja zwrócił się także do pielgrzymów, którzy przybyli do Sanktuarium Matki Zagłębia w ramach Diecezjalnej Pielgrzymki Niewiast i Dziewcząt.
- Potrzebujemy odważnych ludzi, którzy przyjmą Bożą pomoc i będą mieli odwagę pokonywać zło. Ono się rozprzestrzenia nie tylko dlatego, że są źli i słabi ludzie, ale także dlatego, że dobrzy nic nie czynią, że my nic nie czynimy.
Polska potrzebuje dziś świętych rodzin, świętych mężczyzn i kobiet, potrzebuje wierzących i modlących się dzieci. Polska potrzebuje chłopców i dziewcząt przenikniętych pięknem Ewangelii i przyjaźni z Chrystusem. Są jeszcze tacy! Są w tym kościele, są w naszym otoczeniu, w naszych rodzinach. Trzeba im pomóc wydobyć z siebie tę wolę wytrwania i wspierać ich - zaznaczył abp Michalik.
Przedstawicielki wspólnoty parafialnej NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej złożyły podziękowania na ręce abp. Józefa Michalika za przewodniczenie wspólnej modlitwie kobiet Zagłębia. W swoim przemówieniu zwróciły uwagę na znaczenie dąbrowskiego Sanktuarium:
- Ks. Grzegorz Augustynik budując naszą świątynię i zabiegając o liczne przywileje odpustowe, chciał uczynić z Bazyliki miejsce, gdzie każdy mieszkaniec Zagłębia mógłby oddać się w opiekę Maryi. (...) Przybywając na doroczną uroczystość odpustową Porcjunkuli, dziękujemy Panu Bogu za nieoceniony dar Najświętszej Maryi Panny, Królowej Aniołów, Patronki Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia. To Ona jest naszą opoką, u Niej szukamy wsparcia i tu odnajdujemy duchową siłę. - mówiły przedstawicielki kobiet pielgrzymujących do Bazyliki NMP Anielskiej.
Na zakończenie odpustowej Eucharystii wszyscy pątnicy wzięli udział w procesji z Najświętszym Sakramentem wokół Sanktuarium. W asystę liturgiczną włączyły się poczty sztandarowe, Akcja Katolicka, Miejska Orkiestra Górnicza, panie z Kół Gospodyń Wiejskich ubrane w ludowe stroje oraz kapłani. Procesję zakończyło wspólne odśpiewanie Ciebie Boga wysławiamy.
Parafia pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej została ustanowiona 5 lutego 1891 r. przez biskupa kieleckiego Tomasza Kulińskiego. Z inicjatywy budowniczego kościoła i promotora kultu maryjnego ks. Grzegorza Augustynika 19 marca 1901 r. dąbrowska świątynia, jako pierwsze w Polsce sanktuarium maryjne, za zgodą papieża Leona XIII, otrzymała tytuł bazyliki (konbazyliki).
W bazylice czczona jest łaskami słynąca figura NMP Anielskiej z Dzieciątkiem, którą w 1904 r. wykonał Józef Baltazar Proszowski. Matka Boża Anielska została 2 sierpnia 1957 r. ogłoszona Patronką miasta Dąbrowy Górniczej i Matką Zagłębia Dąbrowskiego przez Prymasa Tysiąclecia, a 19 maja 1968 r. ozdobiona koronami papieża Pawła VI przez kard. Stefana Wyszyńskiego, kard. Karola Wojtyłę i biskupa częstochowskiego Stefana Barełę.
tekst: ks. Przemysław Lech
zdjęcia: Jarosław Olesiński (DKS)