Kościół św. Barbary w Sosnowcu - zmiana wnętrza

Data dodania: 2017.03.01

Dla tych, którzy w parafii św. Barbary w Sosnowcu byli wiele lat temu wejście do kościoła teraz może okazać się niemałym zaskoczeniem. Dobiega końca remont, który w sposób zasadniczy zmienił świątynię położoną przy ul. Wawel, naprzeciwko budynku Kurii diecezjalnej.

Intensywne prace rozpoczęły się w 2009 roku, kiedy proboszczem został ks. Włodzimierz Sęk. Początek prac to naprawa dachu, konserwacja wieży z krzyżem i wymiana tynków na elewacji zewnętrznej. Prawdziwą rewolucję przeszło jednak wnętrze kościoła – wymieniono całą instalację elektryczną, a sufit w miejsce odkształcającej się sklejki pokryła nowa płyta wodo- i ognioodporna. W toku prac należało wybrać styl, jaki zostanie nadany wnętrzu. Postanowiono, że nie będzie odtwarzana dotychczasowa, ciemna malatura. Po konsultacji z konserwatorem zabytków (choć świątynia ma już 110 lat nie figuruje w rejestrze) i artystami zdecydowano się rozjaśnić kościół – na białym sklepieniu pojawiły się niebiesko-błękitne ornamenty i wizerunki świętych – Joachima i Anny, Brata Alberta, Rafała Kalinowskiego, Jana Vianney'a oraz bł. ks. Jerzego Popiełuszko.

Zasadniczą zmianę przeszło prezbiterium, które znacznie się powiększyło dzięki zastosowaniu "odwróconych schodów" i specjalnej płyty. Na ścianach i w niszach zagościło malarstwo iluzoryczne imitujące kamienną ornamentykę, zamontowano też nowe witraże z symbolami czterech Ewangelistów. Wspaniale wygląda neorenesansowy ołtarz główny z 1926 roku – najpierw odrestaurowano obrazy św. Barbary i Matki Bożej wraz z mechanizmem zasuwy i oświetleniem, następnie cała bryła ołtarza została pomalowana w sposób imitujący kamień z wyzłoceniem części elementów. Na renowację w ołtarzu czekają jeszcze figury – centralne oraz umieszczone w zwieńczeniu.

W najbliższym czasie wystrój kościoła dopełnią kilkumetrowe obrazy olejne, które zasłonią zniszczone malowidła ścienne. Na obrazach znajdzie się m.in. Ostatnia Wieczerza, Boże Narodzenie oraz Miłosierny Samarytanin. Pojawi się także nowy ołtarz poświęcony tematyce Miłosierdzia Bożego, przy którym ustawione zostaną także odnowione zabytkowe figury św. Franciszka i św. Antoniego, dotąd znajdujące się na filarach.

W kościele zainstalowano też gazowe ogrzewanie podłogowe, nową posadzkę, a także drzwi wewnątrz kościoła – do zakrystii i babińca.

"Wszystkie prace prowadzimy dzięki ofiarności i zaangażowaniu wiernych, nie tylko z naszej parafii. Sukcesywnie planujemy też dalsze prace m.in. malowanie chóru kończące porządkowanie wnętrza, nowe 46-głosowe organy, konserwację i częściową wymianę wyposażenia prezbiterium i odnowienie pięknych drzwi głównych" – mówi ks. proboszcz Włodzimierz Sęk.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.