Ks. Andrzej Nackowski obronił pracę doktorską

Data dodania: 2023.10.26

Ks. Andrzej Nackowski obronił pracę doktorską. Dyskusja nad dysertacją naukową wicerektora Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie odbyła się 26 października br. w Krakowie.

Dyscypliną naukową, w ramach której kształtowała się rozprawa doktorska, stała się teologia moralna. Temat pracy brzmi: Problematyka uchodźstwa w świetle posoborowego nauczania Kościoła. Studium moralnoteologiczne.

Promotorem dysertacji był ks. prof. dr hab. Jan Orzeszyna z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, na której to uczelni ks. Andrzej Nackowski zrealizował również studia doktoranckie.

Swoje recenzje na temat pracy doktorskiej wydali: ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski SDB (Uniwersytet Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) oraz ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu).

Ks. prof. Bortkiewicz w swojej analizie pracy doktorskiej ks. Nackowskiego napisał:

- Rozprawa ks. mgr lic. Andrzeja Nackowskiego jest przykładem realizacji pasji badawczej. (…) Przynosi znakomite kompendium wiedzy dotyczące nauczania Kościoła na temat uchodźców z wyraźnym wskazaniem warstwy aksjologicznej i normatywnej. Pozwala to dostrzec wyraźne ukierunkowanie Kościoła w stronę uchodźców kierowane normą gościnności, otwartości, solidarności i poszanowania godności osoby ludzkiej. Może zarazem budzić pytania o pewną asymetrię stanowiska Kościoła - domaganiu się praw dla uchodźców towarzyszy bardzo skromne akcentowanie obowiązków, które na nich ciążą w ramach symetrii praw i obowiązków osoby ludzkiej. – napisał ks. Bortkiewicz.

Ks. prof. Skorowski w swojej recenzji zauważył:

- (...) Podkreslié należy, że Autor podejmuje zagadnienie jakościowo ważne w sferze naukowych analiz, ale także praktycznych rozstrzygnięć. Dodać przy tym należy, że w jakimś sensie jest to także zagadnienie nowatorskie. Nie ma bowiem obecnie opracowania tego problemu jakim jest uchodźctwo w aspekcie moralnym. Mamy więc do czynienia z zagadnieniem interesującym, aktualnym, naukowo ważnym i nowatorskim. – napisał ks. Skorowski.

W swoim wystąpieniu ks. dr Andrzej Nackowski przedstawił założenia napisanej dysertacji, logikę wywodu naukowego oraz zastosowane metody badawcze. Odpowiadał także na pytania recenzentów, członków komisji oraz publiczności.

Na zakończenie obrony doktoratu i po naradzie członków komisji egzaminacyjnej, jej Przewodniczący ogłosił pozytywny werdykt i rekomendację nadania tytułu doktora teologii ks. Andrzejowi Nackowskiemu. Z uwagi na szczególny walor jego dysertacji, zostanie zgłoszona do nagrodzenia wyróżnieniem przez Radę Wydziału.

Ks. dr Andrzej Nackowski przyjął święcenia kapłańskie w 2012 r. Ukończył studia licencjackie z teologii moralnej na Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie. Był dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Od lipca 2023 r. został mianowany wicerektorem Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech